82 miliony strat samorządów po restrukturyzacji PBS

34 jednostki samorządowe z Podkarpacia w trudnej sytuacji po przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku. Wobec utraty 82 mln zł, które były ulokowane w banku, samorządowcy szykują pozew zbiorowy.

Środki samorządów ulokowane w PBS nie zostały objęte gwarancją bankową. To oznacza, że w przeciwieństwie do klientów indywidualnych nie odzyskają one 100 procent swoich pieniędzy. Jak wynika z informacji reportera RMF FM Marka Wiosło, samorządy utraciły nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Wypłata świadczeń socjalnych, działalność szkół zagrożona

W niektórych gminach pieniędzy może zabraknąć m.in. na wypłatę świadczeń 500 plus, wypłaty dla pracowników, czy utrzymanie działalności szkół, a także na inwestycje.

Samorządy straciły 43 proc. środków, które w różnych formach znajdowały się na bankowych rachunkach, w sumie to 82 miliony złotych.

Reklama

- Jesteśmy w szoku, że prawo w przypadku przymusowej restrukturyzacji nie daje gwarancji finansowych samorządom - mówi Bogdan Florek skarbik miasta Sanok, które straciło 4 miliony złotych.

- Nie było przepisów, które by w takich sytuacjach jednostki samorządu terytorialnego chroniły, samorządy zostały poszkodowane. Przepisy, nawet tej ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, dają nam możliwości złożenia skargi do sądu administracyjnego. Na pewno musimy to zrobić w ciągu siedmiu dnia od wydania decyzji. Czasu mamy mało - dodaje.

Do piątku samorządy mają przesłać do podkarpackiego urzędu wojewódzkiego dokładne dane dotyczące utraconych pieniędzy. Wiadomo, że wojewoda ma w tej sprawie interweniować u premiera Mateusza Morawieckiego.

Klienci wypłacają pieniądze z PBS

Jak informowaliśmy, dziś klienci indywidualni Podkarpackiego Banku Spółdzielczego odzyskali dostęp do pieniędzy zgromadzonych w instytucji finansowej po tym, jak w ubiegłą środę Bankowy Fundusz Gwarancyjny podjął decyzję o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji podkarpackiego banku z powodu złej sytuacji kapitałowej.

Klienci podkreślali, że nie dostawali od banku żadnych informacji o problemach finansowych, a większość z nich o przejęciu instytucji przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny dowiedziała się z mediów.

W Podkarpackim Banku Spółdzielczym z siedzibą w Sanoku zarejestrowanych było 88 tysięcy kont osobistych i 8 tysięcy kont należących do firm. PBS to drugi największy bank spółdzielczy w Polsce. Został przejęty przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny z powodu problemów finansowych. Fundusz będzie dążył do sprzedaży banku innemu bankowi. Nieoficjalnie wiadomo, że pojawili się już pierwsi chętni inwestorzy.

Nicole Makarewicz, Marek Wiosło

Czytaj na RMF FM

RMF
Dowiedz się więcej na temat: Podkarpacki Bank Spółdzielczy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »