Abonament RTV w 2022 roku. Ile wyniesie opłata i kto jest z niej zwolniony?

Abonament radiowo–telewizyjny to opłata dla właścicieli radioodbiorników oraz posiadaczy telewizorów. Opłata w 2022 roku co prawda nie wzrośnie, jest jednak wyższa niż w ostatnich latach. Abonament RTV jest też obowiązkowy, ale są osoby, które są z niego zwolnione.

Abonament RTV 2022 - ile wynosi?

W 2021 roku właściciele radioodbiorników i telewizorów musieli sięgnąć głębiej do swoich kieszeni. 

Za przyjemność oglądania programów telewizyjnych trzeba było zapłacić 1,80 zł miesięcznie więcej niż w 2020 roku. Słuchanie audycji radiowych, także w skali miesiąca, wzrosło natomiast o 50 groszy.

Na szczęście kolejnych podwyżek, przynajmniej w 2022 roku, nie będzie. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie podnosi stawek, pomimo że w ostatnich latach w Polsce mocno spadła liczba właścicieli telewizorów. To efekt przerzucania się Polaków na nowe technologie i serwisy streamingowe.

Reklama

Jakie są stawki abonamentu RTV na 2022 rok?

Używanie tylko odbiornika radiofonicznego kosztuje 7,50 zł za miesiąc. Te stawki rosną przy jednoczesnym korzystaniu z radia i telewizji lub samej telewizji.

Rachunek za używanie odbiornika telewizyjnego lub jednocześnie radiofonicznego i telewizyjnego to 24,50 zł za miesiąc.

Abonament RTV 2022 za cały rok z góry. Może być taniej

Są jednak dobre informacje - abonament RTV może być znacznie tańszy. Zasada jest prosta - abonenci, którzy zdecydują się zapłacić z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc, mogą liczyć na zniżki. Jakie są stawki za abonament radiowo - telewizyjny w 2022 roku po zniżce?

  • 47,50 zł za dwa miesiące
  • 70,60 zł za trzy miesiące
  • 139,70 zł za sześć miesięcy
  • 264,60 zł za dwanaście miesięcy

Jak łatwo policzyć, opłaca się zapłacić abonament RTV za cały 2022 rok z góry. Dokonując wpłat regularnie co miesiąc, rachunek końcowy po roku to równe 294 zł. Przy wcześniej wpłacie można zaoszczędzić niemal 30 złotych. 

A ile wynosi abonament radiofoniczny w 2022 roku, gdy opłacimy go na dłuższy okres?

  • 14,60 zł za dwa miesiące
  • 21,60 zł za trzy miesiące
  • 42,80 zł za sześć miesięcy
  • 81,00 zł za dwanaście miesięcy

Korzystający tylko z odbiornika radiowego również mogą zaoszczędzić. Po roku regularnych, comiesięcznych spłat, rachunek końcowy za abonament radiofoniczny to 90 zł. Przy decyzji o zapłacie z góry za cały rok w kieszeni abonenta zostaje 9 zł.

Kto jest zwolniony z abonamentu RTV 2022? Czy trzeba płacić?

W Polsce jest spora grupa osób, która nie musi płacić abonamentu RTV. Łącznie to aż 3,7 mln Polaków. 

Kim są zwolnieni z abonamentu RTV? To między innymi osoby, które ukończyły 75 lat, mają pierwszą grupę inwalidzką, są całkowicie niezdolne do pracy lub ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Lista zwolnionych z abonamentu RTV jest dłuższa - nie zapłacą go także osoby bezrobotne, posiadające prawo do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego. Zwolnieni z abonamentu RTV są także inwalidzi wojenni i wojskowi, czy chociażby osoby represjonowane. Nie zapłacą go także ci, którzy mają ukończone 60 lat i pobierają emeryturę o wartości nieprzekraczającej połowy przeciętnego wynagrodzenia.

Dlaczego płacimy abonament RTV? To danina na państwowe media publiczne, które pełnią pewną funkcję społeczną. Czy skutecznie, każdy może odpowiedzieć we własnym zakresie. Abonament RTV trzeba jednak płacić - w innym przypadku, na opornych, będzie czekać wezwanie do zapłaty abonamentu.

Jedynym sposobem, by go nie płacić, jest wyrejestrowanie odbiornika RTV. Można to zrobić udając się do placówki pocztowej lub zrezygnować przez Internet.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament rtv | Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »