Reklama

Abonamenty postojowe wzrosną z 10 do 100 zł

Od niedzieli większa strefa płatnego parkowania w Krakowie. Poszerzone zostają dotychczasowe sektory B6, C8, C9, C16 na Krowodrzy, Zwierzyńcu i Grzegórzkach. Pojawi się też nowy sektor C21 między ulicami Kapelanka, Brożka, Wadowicką i Konopnickiej. Rocznie miasto uzyskuje z tego tytuły ok. 60 mln zł dochodu.

O kilkadziesiąt ulic powiększy się od niedzieli obszar płatnego parkowania w Krakowie. Dotyczy to rejonu Bronowic, Zwierzyńca, Bonarki oraz Grzegórzek i Grzegórzek Wschód. Opłaty będą pobierane od poniedziałku.

Reklama

Poszerzenie strefy to konsekwencja uchwały Rady Miasta z zeszłego roku. -To nie decyzja urzędników. Strefa płatnego parkowania jest rozszerzana na wniosek mieszkańców, którzy sygnalizowali, że mają problemy z parkowaniem w pobliżu miejsca zamieszkania - mówił PAP Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego.

Od niedzieli poszerzone zostaną dotychczasowe sektory B6, C8, C9, C16 na Krowodrzy, Zwierzyńcu i Grzegórzkach. Pojawi się też nowy sektor C21 między ulicami Kapelanka, Brożka, Wadowicką i Konopnickiej.

Kilka dni później - od 31 lipca - za parkowanie trzeba będzie zapłacić także w kolejnym nowym sektorze C7 - między ulicami Emaus, Kościuszki, Królowej Jadwigi i Piastowską.

Jak powiedział PAP Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa oznakowanie pionowe i poziome ulic objętych płatnym parkowaniem zostało już wykonane. Pandemia koronawirusa skomplikowała natomiast dostawę nowych parkomatów. "Ale pojawi się tam kilkadziesiąt parkomatów, a w sierpniu montowane będą sukcesywnie kolejne. Zachęcamy kierowców by płacili za postój korzystając z aplikacji mobilnych, które są bardzo funkcjonalne" - powiedział Pyclik.

Za parkowanie w Krakowie trzeba płacić od 1991 roku. Rocznie miasto uzyskuje z tego tytuły ok. 60 mln zł. Z prowadzonych analiz wynika, że najwięcej kierowców w dni robocze jest zainteresowanych parkowaniem w strefie A czyli w ścisłym centrum, a w weekendy także w strefie B.

Opłaty są pobierane od poniedziałku do soboty, od godziny 10 do 20. W połowie grudnia wprowadzono nowe wyższe stawki, które mają wymusić rotację na miejscach parkingowych. W strefie A (najbliżej historycznego centrum) to 6 zł za godzinę, w strefie B - 5 zł i strefie C - 4 zł. Kierowcy nie płacą za parkowanie w niedziele i święta, ale urzędnicy chcą to zmienić. Po wakacjach Rada Miasta Krakowa ma dyskutować o tym, by opłaty obowiązywały w strefie A przez siedem dni w tygodniu od g. 8 do 22, a w strefach B i C tak jak teraz od poniedziałku do soboty, ale o dwie godziny dłużej - od 8 rano do 20.

Znacznie zdrożeć mają także abonamenty postojowe dla mieszkańców z 10 do 100 zł w strefie A i do 80 zł w strefach B i C. Jak zaznaczył Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego to propozycja, ostateczne stawki ustalą radni. Dodał, że stawki niepodnoszone od wielu lat powinny być urealnione i czyni tak wiele miast.

Dowiedz się więcej na temat: płatne parkowanie | komunikacja miejska | opłaty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »