ACTA: Potrzeba ochrony własności intelektualnej poza UE

Unia potrzebuje skuteczniejszych instrumentów ochrony unijnej własności intelektualnej poza granicami UE - uznali posłowie w rezolucji przyjętej we wtorek i wezwali Komisję Europejską do przedsięwzięcia w tym celu odpowiednich kroków.

W odrębnej rezolucji, również przyjętej wczoraj, zalecają ocenę i nowelizację wewnątrzunijnych przepisów dotyczących w samej UE zwalczania naruszeń praw własności intelektualnej w intrenecie.

Rezolucja jest odpowiedzią na strategię, którą Komisja Europejska zaproponowała w celu zapewnienia ochrony własności intelektualnej i egzekwowania prawa w krajach nienależących do UE po tym, jak umowa ACTA (mająca, zdaniem jej zwolenników, służyć temu celowi) została odrzucona przez Parlament Europejski w 2012 roku. Rezolucję opracowała Maria Alessia Mosca (S&D, Włochy). Została przyjęta 521 głosami za, przy 164 głosach przeciw i 17 wstrzymujących się.

Reklama

"Komercyjny charakter wielu naruszeń praw własności intelektualnej" i "coraz większe zaangażowanie przestępczości zorganizowanej w te naruszenia" okazują się znaczącą przeszkodą dla kreatywności i innowacji, które są głównym atutem Unii na globalnym rynku - uważają posłowie. Wzywają Komisję do poszukiwania takiego sposobu rozstrzygnięcia tej "wieloaspektowej i wyjątkowo złożonej" kwestii, który pozwoli pogodzić ochronę interesów posiadaczy praw, przedsiębiorstw i użytkowników końcowych.

Wyzwania ery cyfrowej

Posłowie stwierdzają w rezolucji, że w swej strategii Komisja zbyt mało klarownie dokonuje rozróżnienia między fizycznym podrabianiem znaków towarowych i patentów a naruszaniem praw autorskich, zwłaszcza w środowisku cyfrowym.

Cyfryzacja i rosnąca liczbą cyfrowych platform sprzedaży, na których podrobione towary są sprzedawane i rozprowadzane na całym świecie bez żadnych skutecznych środków kontroli prowadzi do nasilenia zjawiska naruszania praw własności intelektualnej - uważają posłowie. I dlatego wzywają Komisję i państwa członkowskie do podjęcia "zorganizowanego dialogu z platformami internetowymi dotyczącego najlepszego sposobu identyfikowania i eliminowania sprzedaży towarów podrobionych".

By przynajmniej w jakiejś mierze tej sytuacji zaradzić, Parlament chce, by Komisja i państwa członkowskie "wzmogły wysiłki" na rzecz dołączenia protokołu dotyczącego zwalczania podrabiania do Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciwko międzynarodowej przestępczości zorganizowanej (konwencji z Palermo).

W odrębnej rezolucji nieustawodawczej; przygotowanej przez Pavla Svobodę (EPL, Czechy) posłowie ponawiają wezwanie do stworzenia strategii na rzecz zwalczania naruszeń praw własności intelektualnej dostosowanej do otoczenia internetowego. Rezolucja została przyjęta 529 glosami, przeciw głosowało 143 posłów, 28 się wstrzymało.

Parlament uważa, że wszystkie podmioty w łańcuchu dostaw i powinny zostać zaangażowane w zwalczanie naruszeń praw własności intelektualnej, a Komisja powinna pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom w ochronie ich praw własności intelektualnej pamiętając, by "wszelkie powzięte środki miały ograniczony wpływ pod względem obciążeń i kosztów nakładanych na MŚP".

Posłowie podkreślają konieczność opracowania " kampanii uświadamiających", aby "wszyscy rozumieli konkretne konsekwencje naruszeń praw własności intelektualnej dla ogółu społeczeństwa oraz dla poszczególnych konsumentów i obywateli".

Lekarstwa za przystępne ceny

W rezolucji na temat ochrony własności intelektualnej poza UE Parlament podkreśla konieczność zapewnienia równowagi miedzy niezbędnym poziomem ochrony praw własności intelektualnej w sektorze farmaceutycznym a powszechnym dostępem do przystępnych cenowo leków na świecie. Posłowie chcą również, aby blokowanie podczas kontroli granicznej przywozu podrobionych leków nie wpływało negatywnie na tranzyt leków generycznych.

Wzywają tez Komisję do rozważenia możliwości wspierania innowacyjnych mechanizmów, takich jak grupowanie patentów, w celu pobudzania badań przy jednoczesnym zapewnieniu produkcji leków generycznych.

Naruszenia praw własności intelektualnej: kontekst

W 2013 roku unijni celnicy skonfiskowali prawie 36 milionów przedmiotów uważanych za podrobione lub naruszające prawa własności intelektualnej o wartości ponad 760 milionów euro. Leki stanowiły 10 proc. tej sumy. Sektory intensywnie korzystające z praw własności intelektualnej generują w przybliżeniu 39 proc. proc.PKB UE (o wartości około 4,7 bln EUR rocznie) i stworzyły 56 milionów miejsc pracy (około 26 proc. stanowisk w UE).

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »