Adidas liczy straty po zerwaniu kontraktu z Kanye Westem

Adidas, europejski producent artykułów sportowych, spodziewa się słabego roku po rozstaniu z Kanye Westem. Firma zerwała kontrakt z raperem za antysemickie tyrady, a obecnie zastanawia się, co zrobić z milionami butów Yeezy, które zalegają w magazynach. Jedną z możliwości jest spalenie tych wyrobów.

- Rok 2023 będzie rokiem przejściowym, aby zbudować bazę na lata 2024 i 2025 - powiedział szef Adidasa Björn Gulden, który przejął obowiązki szefa koncernu dopiero na początku roku.

Firma rozważa wycofanie produktów z serii Yeezy, które powstały we współpracy z Kanye Westem. Takie posunięcie może kosztować firmę nawet 500 milionów euro.

W związku z tym Adidas spodziewa się, że w tym roku odnotuje stratę operacyjną w wysokości 700 mln euro.

Obrót, zysk i dywidendy spadły

- Musimy zmniejszyć zapasy i obniżyć rabaty. Możemy wtedy ponownie zacząć budować dochodowy biznes w 2024 roku - powiedział Björn Gulden w swoim oświadczeniu.

Reklama

Firma wcześniej postawiła na Westa, co koncernowi odzieży sportowej początkowo bardzo się opłacało. Seria Yeezy bowiem przyniosła 1,2 miliarda euro obrotu i 500 milionów euro zysku w 2022 roku.

Całkowity zysk firmy spadł o 83 proc. do 254 mln euro, po stracie 482 mln euro w czwartym kwartale ubiegłego roku. Obwiniano o to głównie skandal z antysemickimi wypowiedziami Westa.

Czytaj również: Kanye West bohaterem dokumentu. Ze szczytu na samo dno

Björn Gulden zwrócił uwagę również na inne problemy, przed którymi stoi firma. Wymienił "podwyższone ryzyko recesji w Europie i Ameryce Północnej, a także niepewność co do ożywienia w Chinach".

Akcjonariusze spodziewają się teraz dywidendy w wysokości około 0,70 euro na akcję, w porównaniu z 3,30 euro, które otrzymali rok temu.

Firma walczy z antysemityzmem

Adidas wciąż zastanawia się, co zrobić z milionami butów Yeezy, które ma w swoich magazynach. Jedną z opcji jest spalenie tych wyrobów.

Zerwanie kontraktu z Westem nastąpiło w październiku ubiegłego roku po tym, jak raper zaczął głosić antysemickie opinie w mediach społecznościowych i w wywiadach. Podobnie do koncernu Adidas postąpiło kilka innych firm, które współpracowały z Westem.

Czytaj również: Firmy i współpracownicy odwracają się od Kanye Westa. Straci miliony?

Adidas ma własną nazistowską przeszłość. Założyciel firmy wstąpił do NSDAP w latach 30. wraz z bratem, który później założył konkurencyjną firmę obuwniczą i sportową Puma.

(dpa, AFP/dra), Redakcja Polska Deutsche Welle

Biznes INTERIA na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Zobacz również:

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: Adidas | sport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »