Administracja popiera USD

Umocnieniu dolara pomogła wypowiedź sekretarza departamentu skarbu Stanów Zjednoczonych, Johna Snowa, który stwierdził, że Stany wciąż prowadzą politykę mocnego dolara.

Umocnieniu dolara pomogła wypowiedź sekretarza departamentu skarbu Stanów Zjednoczonych, Johna Snowa, który stwierdził, że Stany wciąż prowadzą politykę mocnego dolara.

USD/JPY

Weekendowy komunikat państw grupy G7, nawołujący do większej elastyczności na rynku walutowym oraz ostrzegający przed zwiększoną zmiennością, nie wpłynął na kurs dolara do jena. Poniedziałek rozpoczął się od notowań w okolicach poziomu 105,60, czyli blisko piątkowego zamknięcia (105,55). Przedstawiciele administracji japońskiej dali ponownie do zrozumienia, że nie zrezygnują ze swojej dotychczasowej polityki i będą kontynuowali interwencje w przypadku dużych wahań na rynku walutowym. Zdaniem ministra finansów Japonii, Sadakazu Tanigaki, treść komunikatu grupy G7 dotycząca zwiększonej elastyczności nie dotyczyła bezpośrednio Japonii. Większość analityków uważa, że przesłanie komunikatu było skierowane do państw azjatyckich, przede wszystkim Chin. W dalszej części handlu kurs oscylował w paśmie 105,50 - 105,90.

Reklama

O godz. 16.00 jeden dolar wyceniany był na 105,78 jena.

Krótkoterminowa prognoza

Kolejne interwencje na rynku USD/JPY wydają się bardzo prawdopodobne. Przewidujemy w najbliższym czasie dalsze umacnianie się jena i kontynuację wysiłków administracji japońskiej w celu powstrzymania kursu przed spadkiem poniżej poziomu 104,75.

EUR/USD

Piątkowe notowania na rynku eurodolara zakończyły się na poziomie ok. 1,2700. W poniedziałek rano rynek otworzył się na poziomie 1,2583, by następnie spaść do 1,2568. Umocnieniu dolara pomogła wypowiedź sekretarza departamentu skarbu Stanów Zjednoczonych, Johna Snowa, który stwierdził, że Stany wciąż prowadzą politykę mocnego dolara. Dodał on jednak, że kurs powinien być efektywnie wyznaczany na rynku, a nie przez administrację. W kolejnych godzinach inwestorzy ponownie zdecydowali się na zakupy waluty europejskiej. Kurs EUR/USD powrócił w okolice piątkowego zamknięcia. Potem osiągnął poziom 1,2761 i było to najwyższe notowanie od dwóch tygodni. Weekendowe spotkanie członków grupy G7 zakończyło się komunikatem, w którym zwrócono uwagę na zbyt dużą zmienność kursów walutowych oraz położono nacisk na zwiększoną elastyczność kursów. Jednak nikt na rynku nie spodziewa się skoordynowanej akcji ze strony państw grupy G7 w celu umocnienia dolara. Po południu inwestorzy zdecydowali, że dzisiejsze poziomy w okolicach 1,2740 są zbyt wysokie i zdecydowali się na kupno amerykańskiej waluty.

O godz. 16.00 jedno euro wyceniane było na 1,2705 dolara.

Krótkoterminowa prognoza

W najbliższym czasie spodziewamy się na rynku konsolidacji i utrzymania bieżących poziomów. Pod koniec tygodnia kurs może znaleźć się w okolicach poziomu 1,2775. Jeśli presja inwestorów na umocnienie euro okaże się większa, to możliwe jest jego umocnienie się w okolice historycznego maksimum na poziomie 1,2898.

Krzysztof Rup

WGI Dom Maklerski SA
Dowiedz się więcej na temat: Stany | dolar | skarbu | wypowiedź | administracja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »