AGD: Fabryki ograniczają produkcję - klienci kupują mniej

Polska jest największym producentem AGD w Europie i rodzime zakłady najmocniej odczuwają zmiany koniunktury na kontynencie.

Tegoroczna produkcja AGD jest już o 13 proc. mniejsza niż przed rokiem, a w samym czerwcu spadła 26 proc. r/r. To efekt spodziewanego spowolnienia w Polsce, ale i mniejszych zakupów na rynkach zagranicznych - eksport już słabnie. 

"Rzeczpospolita" przypomina, że sprzęt AGD to jedna z polskich specjalności eksportowych, ale ten rok po dobrym początku dla branży przynosi kolejne wyzwania.

Dodano, że produkcja wytworzona w czerwcu to tylko 1,6 mln szt., o 25 proc. mniej niż rok temu. Największe spadki widać w przypadku lodówek i piekarników, wyprodukowano ich mniej o 40-50 proc. "Jedyną rosnącą kategorią są nadal zmywarki, ale produkcja jest tylko minimalnie wyższa niż przed rokiem" - wynika z danych organizacji branżowej Applia Polska, które "Rzeczpospolita" poznała pierwsza.

Gazeta podkreśla, że pokazują, że produkcja sprzedana jest wyższa niż wytworzona - w pierwszym półroczu 9 proc., co oznacza, że firmy wyprzedają zapasy. Rok temu wynosiły nawet 500 tys. sztuk, teraz ich już nie ma - wskazuje.

Reklama

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Jak informuje dziennik, Polska jest największym producentem AGD w Europie, więc zakłady najmocniej odczuwają zmiany koniunktury na kontynencie. "Najsłabiej, bo 9 proc., spadł eksport na najważniejszy rynek niemiecki, do Francji już o 13 proc., Wielkiej Brytanii 16 proc. Także w Polsce koniunktura słabnie, w czerwcu 3 proc. spadły zakupy sprzętu sieci handlowych, wynik półrocza jest już tylko minimalnie ponad poziom z 2021 r. Import AGD z Chin z kolei wzrósł - ilościowo o 14 proc., a wartościowo 10 proc." - czytamy w Rz". 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: zakłady AGD
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »