Agencja Fitch obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski

Jak wynika z najnowszego raportu agencji Fitch, obniżyła ona prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 do 3,9 proc. z 5,2 proc, a w 2023 do 1,5 proc. z 3,0 proc. - wynika z raportu.

Polska gospodarka hamuje

 Fitch spodziewa się zakończenia cyklu podwyżek stóp proc. przez RPP na poziomie 7,50 proc. i ich obniżki o 50 pb. do końca 2023 r.

"Obecnie spodziewamy się, że gospodarka Polski wejdzie w techniczną recesję w III kw., a w IV kw. znajdzie się w stagnacji. (...)

Obniżamy prognozę wzrostu na bieżący rok do 3,9 proc. z 5,2 proc., a na przyszły tniemy szacunki o połowę do 1,5 proc. (...)

Przy inflacji na poziomie 16,1 proc. w sierpniu i stopach procentowych o 450 pb. wyższych niż na początku roku spodziewamy się ograniczenia konsumpcji" - napisano.

Reklama

Wysoka inflacja

Według Fitch inflacja w Polsce osiągnie szczyt na poziomie ok. 20 proc. na początku 2023 r., a potem zacznie spadać.   "Inflacja napędzana jest dodatnią luką popytową oraz efektami drugiej rundy, w związku z rosnącymi płacami" - dodano.

Agencja ocenia, że walkę banku centralnego z inflacją "komplikuje" luźna polityka fiskalna. 

Co ze stopami procentowymi?

Fitch prognozuje, że RPP zakończy w bieżącym roku cykl podwyżek ze stopą referencyjną na poziomie 7,50 proc., a w 2023 r. agencja spodziewa się obniżki kosztu pieniądza o 50 pb. do 7,0 proc. na koniec okresu.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.


PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »