Agencja Moody's obniżyła perspektywę ratingu UE
Agencja ratingowa Moody's obniżyła ze stabilnej do negatywnej perspektywę ratingu UE, co odzwierciedla podjętą wcześniej podobną decyzję agencji wobec największych płatników do budżetu UE, tj. Niemiec, Francji, Holandii i W. Brytanii - podała we wtorek BBC.
Agencja obniżyła w tym roku perspektywę dla oceny wiarygodności kredytowej Niemiec, Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii, które łącznie odpowiadają za 45 proc. wkładów do unijnego budżetu, jako powód podając ich narażenie na kryzys zadłużenia w strefie euro.
Uzasadniając decyzję o obniżeniu perspektywy ratingu całej UE, agencja podała w komunikacie z poniedziałku, że w razie wystąpienia "ekstremalnych trudności" jest bardziej prawdopodobne, że państwa unijne z najwyższym ratingiem AAA zajmą się raczej obsługą własnego zadłużenia niż to, że "priorytetowo potraktują swoje zobowiązania w kwestii powstrzymania zadłużenia UE".
"Dlatego też uzasadnione jest założenie, że wiarygodność kredytowa UE powinna zależeć od wiarygodności kredytowej jej najsilniejszych, kluczowych członków" - podkreślono w komunikacie.
Agencja Moody's ostrzegła, że obniżenie ratingów tych państw może w przyszłości spowodować obniżenie ratingu UE.
Decyzja Moody's może utworzyć dodatkową presję na Europejski Bank Centralny, który w najbliższy czwartek prawdopodobnie zaprezentuje nowy program skupu obligacji najbardziej zadłużonych państw strefy euro, celem obniżenia ich rentowności. Z opublikowanego wczoraj raportu wynika, że w ostatnim tygodniu Europejski Bank Centralny nie kupował obligacji krajów strefy euro w ramach programu Securities Market Programme. Część inwestorów zakłada że na wrześniowym posiedzeniu ECB przedstawi nowy program skupu europejskiego długu, a SMP zostanie oficjalnie wygaszony.
_ _ _ _ _
Już wcześniej agencja ostrzegała UE
W "specjalnym komunikacie" na temat krajów europejskich agencja oświadczyła, że "w przypadku braku znaczących inicjatyw politycznych w najbliższej przyszłości, które mogłyby w krótkim czasie ustabilizować rynki kredytowe, albo w razie stabilizacji tych rynków z innego powodu", konieczna może być weryfikacja ocen wiarygodności "w strefie euro i być może w innych krajach UE".
"O ile strefa euro jako całość dysponuje ogromną siłą ekonomiczną i finansową, słabość jej instytucji w dalszym ciągu powstrzymuje wypracowanie rozwiązania kryzysu i zaciąży na ratingach" krajów członkowskich - napisano.
"Napęd polityczny w celu wdrożenia skutecznego rozwiązania może pojawić się dopiero po serii szoków, które mogą sprawić, że więcej krajów straci dostęp do rynków finansowych przez dłuższy czas" - ocenia Moody's.
Z kolei bardziej negatywny scenariusz zakłada zwiększenie prawdopodobieństwa opuszczenia strefy euro przez jeden lub więcej krajów. Scenariusz "podziału strefy euro miałby negatywne konsekwencje dla wszystkich państw strefy euro i UE" - stwierdziła wcześniej agencja.