Airbnb.org włącza się do pomocy uchodźcom z Ukrainy
Airbnb.org - platforma internetowa, która umożliwia turystom wynajem od osób prywatnych domów, mieszkań i pokoi - włącza się do pomocy uchodźcom z Ukrainy. Uciekający przed wojną będą mogli skorzystać za darmo ze 100 tysięcy miejsc noclegowych. - Chcemy zachęcić do udziału w programie jak najwięcej osób - mówi Interii Vladimir Beroun, szef ds. polityki Airbnb.org na Europę Środkowo-Wschodnią.
Swój dom, w ramach programu, może zaoferować każda osoba, bez względu na to, gdzie mieszka. - Jednak biorąc pod uwagę pilność miejsca zakwaterowania, jesteśmy skoncentrowani na Europie, przede wszystkim na krajach sąsiadujących z Ukrainą. Ale też na Niemczech, gdzie oczekujemy, że dużo uchodźców będzie chciało jechać - wskazuje Vladimir Beroun.
Zgodnie z programem, chodzi o użyczenie mieszkań na okres od dwóch tygodni do 30 dni. To czas potrzebny uchodźcom na zaspokojenie ich najpilniejszych potrzeb - od momentu, kiedy przekraczają granicę; do momentu, kiedy zdecydują, jakie chcą podjąć kroki.
Wszystkie pobyty są bezpłatne. Airbnb.org oferuje uchodźcom finansowane przez siebie darmowe mieszkania. Podczas pobytów uchodźców wszystkie opłaty są zniesione. Zaś ci, którzy zdecydują się na wynajem, zostaną objęci darmową ochroną prawną. Jest nią polisa, która chroni gospodarzy od szkód majątkowych do wysokości miliona dolarów. Ubezpieczenie OC pokrywa obrażenia ciała gości, również osób, które pomagają, np. sprzątających; także uszkodzenia lub kradzież mienia osoby wynajmującej czy spowodowanych przez nią uszkodzeń w częściach wspólnych, np. holu. - Polisa chroni też przed utratą dochodów. Daje ochronę na wypadek kosztów związanych z gruntownym sprzątaniem czy naprawą sprzętów. Pokrywa także szkody wyrządzone przez zwierzęta - dodaje Vladimir Beroun.
Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc
Aby ci, którzy uciekają z Ukrainy, mogli sprawnie zostać zakwaterowani, Airbnb.org prowadzi w wielu europejskich krajach rozmowy z rządzącymi, samorządami i organizacjami pozarządowymi. - Nie jesteśmy ekspertami, polegamy na wsparciu i wiedzy, jakie dają nam lokalne władze i samorządy, abyśmy mogli jak najszybciej działać - podkreśla kierujący polityką Airbnb.org w Europie Środkowo-Wschodniej. I informuje, że sieć współpracuje z Polską Akcją Humanitarną, liczy na współpracę z Programem Otwarty Kraków i miastem Warszawa. - Chcemy wiedzieć, jak możemy najlepiej pomóc przetrwać kryzys migracyjny - wyjaśnia Vladimir Beroun.
W Europie platforma współpracuje między innymi z Accommodation Ucraina - niemiecką organizacją pozarządową, która wspiera uciekających przed wojną uchodźców. A niedawno zawarło sojusz z IOM - działającą przy ONZ Międzynarodową Organizacją ds. Migracji.
Na początku marca Airbnb.org zawiesiło działalność w Rosji, gdzie dysponuje 93 tysiącami ofert i na Białorusi, gdzie ma do dyspozycji 4 tysiące miejsc noclegowych.