Reklama

Akcjonariusze Lotosu zawalczą o lepsze warunki wymiany akcji

Kurs Lotosu spada od chwili ogłoszenia przez Orlen warunków umów związanych ze sprzedażą części jego majątku. Analitycy zwracają uwagę na niską wycenę aktywów rafineryjnych w planowanej transakcji z Saudi Aramco. Byłoby źle dla akcjonariuszy Lotosu, gdyby ta wycena miała wpływ na ustalanie parytetu wymiany akcji Orlenu i Lotosu. Według analityków nie będą oni kierować się wyceną z transakcji.

- Warunki wynegocjowane przez Orlen nas zawiodły. Patrząc całościowo na transakcję, naszym zdaniem nie uzasadniają one w pełni bieżącej wyceny Lotosu - powiedział PAP Biznes Łukasz Prokopiuk z DM BOŚ. Jego zdaniem kurs akcji Lotosu ma potencjał do wzrostu o co najmniej 30 proc.

Także Michał Kozak z Trigonu DM ocenił w rozmowie z agencją, że rafineria jest sprzedawana taniej niż można było zakładać, detal z kolei trochę drożej. - Kwota za pakiet sprzedaży to około 25 proc. mniej w stosunku do tego, co wycenialiśmy w grudniu w naszej rekomendacji - mówił.

Reklama

Ale, jak podkreślał, może to wynikać z faktu, że 30 proc. udziałów w rafinerii to pakiet mniejszościowy, nie ma więc powodów do płacenia premii, jak to bywa w przypadku pakietów większościowych. Poza tym cała transakcja dokonywana jest w rygorze konieczności, co też nie sprzyja korzystnej wycenie.

Według Kozaka, nie musi to być podstawą do ustalania parytetu wymiany akcji Lotosu i Orlenu. Powinien on być korzystniejszy dla akcjonariuszy Lotosu niż mogłoby to wynikać z cen określonych w umowach przedwstępnych.

W Lotosie uzyskanie zgody na walnym wymaga 80 proc. głosów, w przypadku Orlenu - dwóch trzecich głosów. Obecna wycena inwestorów indywidualnych ich raczej nie zadowoli, a to oznacza, że Orlen może być zmuszony do zaproponowania korzystniejszych warunków, by uzyskać wymaganą zgodę.

Sam prezes PKN Orlen pytany podczas środowej konferencji o parytet wymiany akcji mówił, że to "kwestia wyceny i propozycji". - Będziemy przekonywać akcjonariuszy, tak jak przekonaliśmy do rekordowego głosowania na walnym - informował.

Tak czy inaczej obawy istnieją, co przekłada się na kurs akcji gdańskiej spółki. Kurs w okolicach środowego południa wynosił prawie 67 zł, tymczasem w czwartek pod koniec sesji papiery Lotosu były już o ok. 5 zł tańsze, kosztowały 61,7 zł.

Inaczej przedstawiała się sytuacja Orlenu. Koncern podczas środowej sesji wyraźnie zyskiwał. Akcje spółki podrożały z nieco ponad 78 zł przed południem do 83,5 zł w czwartek rano. W ciągu czwartkowej sesji nastroje się uspokoiły, kurs pod koniec notowań wynosił 81,4 zł.

W akcjonariacie Lotosu Skarb Państwa posiada 51,19 proc. akcji, a w PKN Orlen 27,51 proc.

LOTOS

56,9800 -2,0200 -3,42% akt.: 21.01.2022, 17:51
  • Otwarcie 58,5000
  • Max 58,5600
  • Min 56,4600
  • Kurs odniesienia 59,0000
  • Suma wolumenu 255 211
  • Suma obrotów 14 546 593,54
  • Widełki dolne 52,6600
  • Widełki górne 64,3400
Zobacz również: CIECH GRUPAAZOTY MOL

morb

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »