Alimenty: bat na lawirantów

Roboty publiczne dla alimenciarzy zalegających latami z płatnościami. Prokuratorzy biorą się za lawirantów i kierują dłużników do urzędów pracy. 40 takich wniosków wystosowała Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

Pierwsze wnioski trafiły już do urzędów pracy . Jeśli alimenciarz na roboty się nie zgłosi, prokurator może wystąpić do sądu o wsadzenie go za kratki.

Przypomnijmy że rodzice mają obowiązek płacić alimenty tak długo, jak dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Obowiązek ten przechodzi również na dzieci pełnoletnie, o ile nadal się uczą i nie posiadają innych źródeł utrzymani, np. z powodu choroby. W przypadku, gdy rodzice nie są w stanie zapewnić utrzymania dziecku, obowiązek ten przechodzi na dziadków.

Reklama

Ustalenie ojcostwa Do opłacania alimentów jest zobowiązany ten rodzic, który nie wychowuje dziecka (jeśli rodzice się rozstali) lub ten, który nie łoży na jego utrzymanie w przypadku wspólnego mieszkania. Sąd przyznaje alimenty na wniosek rodzica wychowującego dziecko. Obowiązek płacenia alimentów spoczywa również na biologicznym ojcu nie będącym jednocześnie mężem matki dziecka. Jeżeli ojciec nie uznał dziecka, matka i dziecko powinni wystąpić do sądu przeciwko domniemanemu ojcu o przyznanie alimentów oraz z żądaniem ustalenia ojcostwa.

Dla ucznia i studenta Jeżeli pełnoletnie dziecko nadal się uczy i nie jest w stanie się utrzymać, rodzice mają obowiązek płacenia alimentów. Nawet jeśli dziecko pracowało wcześniej przed podjęciem studiów, rodzice nie mogą domagać się ich przerwania, tłumacząc, że wówczas mogłoby utrzymać się samodzielnie. Alimenty na pełnoletnie dziecko powinny być płacone do jego rąk, a pozew o nie wnosi samo, jeżeli wcześniej nie były zasądzone. Sąd może zwolnić rodziców z płacenia alimentów na studiujące dziecko, jeśli nie osiąga ono pozytywnych wyników podczas studiów. Rodzice nie mogą samowolnie zaprzestać płacenia alimentów, nawet jeśli uznają, że nie mają już obowiązku ich płacenia. Konieczne jest zwrócenie się do sądu o zwolnienie z obowiązku alimentacyjnego. Po ukończeniu przez dziecko 18 lat również nie przestaje automatycznie być ważny wyrok zasądzający płacenie alimentów na małoletnie dziecko.

W jakiej wysokości Wysokość alimentów zależy od uzasadnionych potrzeb dziecka oraz możliwości finansowych osoby zobowiązanej do ich płacenia. Potrzeby te zależą od wieku, stanu zdrowia, itp. Mogą to być koszty wyżywienia, leczenia, mieszkania, kształcenia, zakupu odzieży czy środków higieny osobistej. W razie wzrostu w przyszłości potrzeb dziecka, można wystąpić o podwyższenie kwoty alimentów. Obliczanie kwoty wysokość alimentów ustalana jest jako pewien ułamek wynagrodzenia rodzica, na którym spoczywa obowiązek alimentacyjny. Kwota ta nie może być jednak niższa od minimalnej ustalonej wcześniej przez sąd.

Marcin Zabrzeski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dziecko | rodzice | Prokuratura Okręgowa | robot | alimenty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »