Amerykański First Republic Bank znów w opałach. Depozyty spadły o 100 mld dolarów

Klienci First Republic Bank wycofali ponad 100 miliardów dolarów ze swoich kont w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku z powodu obaw o zdrowie systemu bankowego na świecie. Bank przyznaje, że od końca grudnia jego depozyty spadły o ponad 40 proc.

Dane z FR napłynęły dzień po tym, jak szwajcarski gigant bankowy Credit Suisse także ujawnił skalę masowego wycofywania wkładów bankowych, które doprowadziło do akcji ratunkowej wspartej przez państwo w zeszłym miesiącu.

First Republic Bank reformuje strategię i koszty

W wyniku serii upadłości banków zwiększyły się obawy o kryzys w sektorze. - Z zamknięciem kilku banków w marcu doświadczyliśmy bezprecedensowego odpływu depozytów - powiedział Neal Holland, dyrektor finansowy First Republic. - Pracujemy nad restrukturyzacją naszego bilansu i redukcją wydatków oraz krótkoterminowych pożyczek - dodał.

Reklama

First Republic poinformował również, że planuje zmniejszyć koszty, zwalniając w nadchodzących miesiącach 20-25 proc. swojej kadry. Po ogłoszeniu tej informacji akcje banku spadły o ponad jedną piątą podczas handlu po godzinach w Nowym Jorku.

Wielcy pomagają małym

W zeszłym miesiącu grupa głównych amerykańskich banków zasiliła First Republic kwotą aż 30 mld dolarów w świetle obaw o upadłość spółki. Amerykańscy regulatorzy nazwali ten ruch "bardzo mile widzianym", podczas gdy banki, na czele z JP Morgan i Citigroup, powiedziały, że działanie to odzwierciedla ich "zaufanie".

Banki jak domino

Problemy w sektorze bankowym pojawiły się w Stanach Zjednoczonych wcześniej w zeszłym miesiącu, kiedy to Silicon Valley Bank (16. pod względem wielkości bank w USA) ogłosił upadłość. Było to największe bankructwo amerykańskiego podmiotu bankowego od 2008 roku. Dwa dni później doszło do upadku nowojorskiego Signature Bank. Władze interweniowały, aby zagwarantować depozyty poza typowymi limitami w celu powstrzymania dalszych odpływów depozytów bankowych.

W poniedziałek (24 kwietnia) europejski gigant bankowy Credit Suisse podał, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku z banku wypłynęło 61,2 mld franków szwajcarskich (69 mld dolarów). Ogłoszenie to nastąpiło w wyniku oczekiwanych wyników finansowych przed zakończeniem jego przymusowej sprzedaży rywalowi UBS.

Wszystko przez stopy?

Centralne banki na całym świecie, w tym Federalna Rezerwa Stanów Zjednoczonych i Bank Anglii, znacznie podniosły ostatnio stopy procentowe, starając się powstrzymać inflację. Te działania zaszkodziły jednak wartości dużych portfeli obligacji kupowanych przez banki jeszcze wtedy, gdy stopy procentowe były niższe. Właśnie to pośrednio przyczyniło się do upadku Silicon Valley Bank i wzbudziło pytania dotyczące sytuacji w całym sektorze.

Opracował km

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bank | First Republic Bank | Credit Suisse | depozyty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »