Amerykański gigant położy najdłuższy na świecie podmorski kabel. Ominie Europę

Meta zapowiedziała budowę najdłuższego na świecie podmorskiego kabla o długości 50 tysięcy kilometrów, który połączy pięć kontynentów. Nowa sieć ominie kluczowe szlaki, w tym Europę, co może mieć znaczenie geopolityczne i gospodarcze.

Project Waterworth połączy pięć kontynentów. Jak przekazał Meta w mediach społecznościowych, projekt ma umożliwić "sprawniejszą współpracę gospodarczą, ułatwić integrację cyfrową i otworzyć możliwości rozwoju technologicznego" na obszarach połączonych podmorskim kablem. 

Meta położy najdłuższy kabel na świecie pod wodą

Koncern Meta, do którego należą Facebook, Instagram i WhatsApp, zapowiedział, że położy podmorski kabel o długości 50 tys. km. Kabel ma połączyć USA, Indie, Republikę Południowej Afryki i Brazylię. BBC poinformowało, że będzie to najdłuższy kabel na świecie.

Reklama

Meta ma zamiar ułożyć kabel na głębokości do 7 tys. metrów. Jak zapowiada amerykański gigant, kabel zostanie ułożony z "wykorzystaniem ulepszonych technik". Ma to pozwolić uniknąć uszkodzeń spowodowanych przez kotwice statków i inne zagrożenia technik.

Sieć Mety ominie kluczowe szlaki. Wśród nich Europa

Trasa planowanego kabla ominie najczęściej wykorzystywane szlaki. Chodzi o Europę i Chiny oraz potencjalne punkty zapalne w Kanale Sueskim i na Morzu Południowochińskim. 

W ocenie profesora Viliego Lehdonvirty z Oxford Internet Institute połączenie USA z głównymi rynkami na półkuli południowej można postrzegać jako "wzmocnienie amerykańskiej potęgi gospodarczej i infrastrukturalnej za granicą".

Firmy inwestują w infrastrukturę kablową

Firmy technologiczne, które są głównymi dostawcami usług internetowych, zainwestowały już ogromne sumy w infrastrukturę kablową. W ubiegłym roku Google zapowiedział, że położy pierwszy podmorski kabel łączący Afrykę i Australię

Obecnie kulę ziemską oplata ponad 600 podmorskich systemów kablowych, przez które przechodzi ponad 95 proc. światowego ruchu internetowego. 

Podmorskie kable są coraz częściej układane przez duże firmy technologiczne, które są w stanie niezależnie sfinansować taką infrastrukturę. W ocenie Lehdonvirty "może to być istotne dla decydentów politycznych, zaniepokojonych koncentracją na rynkach cyfrowych".

Również brytyjska firma Xlinks planuje budowę najdłuższego na świecie podmorskiego kabla energetycznego, który połączy Wielką Brytanię z Marokiem i zapewni stabilne źródło zielonej energii. Inwestycja o wartości 24 miliardów funtów mogłaby zasilić 7 mln domów, ale jej realizacja wymaga politycznego wsparcia, przez co jej losy nie są przesądzone.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Meta | kabel | internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »