Chiny inwestują w "czarne złoto". Masowo budują nowe elektrownie węglowe

Chiny rozpoczęły w zeszłym roku budowę nowych elektrowni węglowych o łącznej mocy prawie 100 gigawatów - wynika z raportu dwóch grup zajmujących się czystą energią. To największy wynik od prawie dekady. W związku z tym rosną obawy, co do osiągnięcia celów klimatycznych przez największego emitenta dwutlenku węgla na świecie.

Raport przeprowadzony przez europejskie Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem oraz amerykański Global Energy Monitor opisuje amerykańska stacja CNN. "Zamiast zastępować węgiel, czysta energia jest dodawana do już ugruntowanej zależności od paliw kopalnych" - napisano w komunikacie.

Chiny nie odchodzą od węgla. Stawiają nowe elektrownie

W Chinach w 2024 roku rozpocznie się budowa elektrowni węglowej o mocy 94,5 gigawatów, co będzie najwyższą wartością od 2015 r. - wynika ze światowej bazy danych elektrowni węglowych prowadzonej przez Global Energy Monitor.

Reklama

Z raportu wynika również, że wznowiono prace nad zawieszonymi projektami o łącznej mocy 3,3 gigawatów. "W ciągu najbliższych 2-3 lat uruchomiona zostanie znaczna liczba nowych elektrowni, co jeszcze bardziej umocni rolę węgla w systemie energetycznym" - można przeczytać w raporcie, cytowanym przez CNN. 

Narasta obawa, że w związku z inwestowaniem w elektrownie węglowe w Chinach, energia z węgla wyprze moce słoneczne i wiatrowe. W raporcie zauważono bowiem, że w ostatnich trzech miesiącach 2024 r. (październik-grudzień) produkcja energii elektrycznej z paliw kopalnych pozostała wysoka, podczas gdy wykorzystanie energii słonecznej i wiatrowej gwałtownie spadło

W Chinach rośnie liczba pozwoleń na budowę elektrowni węglowych

W Chinach w latach 2022-23 można było zaobserwować rosnącą liczbę rządowych zatwierdzeń dla budowy kolejnych elektrowni węglowych. Z raportu wynika, że w ubiegłym roku 93 proc. wszystkich rozpoczętych budów elektrowni węglowych na świecie pochodziło z Chin

Autorzy raportu zauważają jednak, że liczba nowych elektrowni węglowych zatwierdzonych w Chinach w 2024 r. spadła do 66,7 gigawatów, po gwałtownym wzroście w latach 2022-2023. Ich zdaniem może tu sugerować delikatne spowolnienie tempa rozpoczynania budów. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | węgiel | cele klimatyczne | elektrownie węglowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »