Analitycy: Spadnie wydobycie złota
Wydobycie złota w 2020 roku osiągnie 2.372 tony, co oznacza spadek rok do roku o prawie 4 proc. - szacuje London Bullion Market Association (Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszczów). Będzie to pierwszy roczny spadek od 12 lat. Wszystko za sprawą pandemii.
W ciągu ostatnich dwóch dekad odnotowano tylko trzy roczne spadki produkcji - w latach 2004, 2006 i 2008. Wszystkie związane były z przerwami w dostawach głównie na kontynencie afrykańskim.
W wyniku pandemii RPA i Peru odnotowały w trzecim kwartale spadek produkcji w kopalniach złota o, odpowiednio, 12 i 7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Również produkcja górnicza złota w Chinach odczuła negatywne skutki Covid-19, zmniejszyła się o około 5 proc. W tym przypadku przyczyną był nie tylko koronawirus, ale dodatkowo obostrzenia środowiskowe, które sprawiają, że produkcja sektora jest od kilku lat ograniczana.
Z kolei wzrost produkcji nastąpił w Australii, Papui Nowej Gwinei i Kanadzie, co częściowo skompensowało wyżej wspomniane spadki.
Mimo że wiele rynków wyszło już z surowych restrykcji, kraje w różnych częściach świata wciąż walczą z pandemią Covid-19, co odbija się na światowej gospodarce, stopie bezrobocia, dochodach gospodarstw domowych i popycie konsumenckim.
Słabość gospodarki w połączeniu z rekordowo wysoką ceną złota sprawiły, że popyt ze strony jubilerów na dwóch największych światowych rynkach konsumujących złoto - w Chinach i Indiach - spadł rok do roku, odpowiednio, o 7 i 21 proc.
W dobie kryzysu inwestorzy lokują pieniądze w złocie, to widać było w czasie tegorocznej pandemii koronawirusa. Cena złota zanotowała górkę w sierpniu tego roku. Kruszec doszedł do ok. 2070 dol. za uncję. Od tamtej pory złoto powoli tanieje. Obecnie kosztuje 1860 dol. za uncję.
Spadki nasiliły się szczególnie w listopadzie po tym, jak na rynki wrócił optymizm wywołany informacjami o szczepionkach na Covid-19. Ta euforia przełożyła się na odwrót od bezpiecznych inwestycji, jak obligacje czy złoto. W efekcie w listopadzie fundusze ETF sprzedały ponad 100 ton złota.
Mimo to kruszec i tak pozostaje o ponad 20 proc. droższy niż na początku bieżącego roku, kiedy to kosztował ok. 1500 dol. za uncję.
Jednym z producentów złota jest polski koncern KGHM. W zeszłorocznej strukturze sprzedaży firmy 66 proc. stanowiła miedź, 12 proc. srebro, a 3 proc. złoto. Złoto odzyskiwane jest ze szlamu złotonośnego powstającego w procesie elektrorafinacji srebra i sprzedawane w postaci sztabek.
Monika Borkowska
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
***
Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!
Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź »
W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz!
***