Andrzej Domański o cenach energii. "Staną się atutem polskich firm"
Podczas poniedziałkowej konferencji "Polska. Rok przełomu" z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska, minister finansów Andrzej Domański odniósł się do cen energii w Polsce. - Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której ceny energii stają się atutem polskich firm w konkurencji z europejskimi czy światowymi rywalami - powiedział szef Ministerstwa Finansów (MF).
W poniedziałek przed południem na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie rozpoczęło się wydarzenie "Polska. Rok przełomu". Podczas spotkania z przedsiębiorcami przedstawiono plan gospodarczy dla Polski, w tym planowane przez rząd kluczowe inwestycje zapewniające Polsce wzrost gospodarczy. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
Transformacja energetyczna to jeden z sześciu filarów, na których opierać się ma ambitny plan rozwoju Polski. - Transformacja energetyczna ruszyła. Polska staje się właśnie wielkim placem energetycznej budowy. Bez stabilnych i tanich źródeł energii nie będzie transformacji technologicznej, a tym samym kontynuacji niekwestionowanego sukcesu gospodarczego naszego kraju. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której ceny energii stają się atutem polskich firm w konkurencji z europejskimi czy światowymi rywalami - powiedział szef MF.
Transformacja energetyczna to nie jest wybór, ale konieczność - oświadczył w poniedziałek w Warszawie minister finansów Andrzej Domański. Wyraził przekonanie, że transformacja to szansa dla polskiej gospodarki. "Działamy, bo transformacja energetyczna to nie jest wybór, ale konieczność i jestem przekonany, że jest to szansa dla polskiej gospodarki" - dodał minister.
Zobacz koniecznie: Orlen ogłosił nowe odkrycie. Chodzi o duże złoże w Wielkopolsce
Jak przypomniał, w ciągu dekady inwestycje w rozwój sieci przesyłowych energii elektrycznej mają wynieść 65 mld zł. Kwota ta wynika z planu rozwoju sieci operatora przesyłowego PSE na lata 2025-2024.
Według Domańskiego rząd zwiększa wsparcie dla energetyki rozproszonej, biogazu i ciepłownictwa, a dzięki zmianie ustawy o rynku mocy firmy energetyczne będą mogły zbudować 7-8 GW nowych mocy gazowych. "Nowe moce gazowe, które mają zapewnić energię w czasie, gdy produkcja z OZE jest niska" - zaznaczył minister. Przypomniał też, że rząd przyjął już projekt ustawy zapewniający finansowy wkład państwa w wysokości 60 mld zł w pierwszą elektrownię jądrową na Pomorzu.