ARP: Cena referencyjna węgla nieznacznie niższa

Z wyliczeń Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) wynika, że cena referencyjna węgla, która służy do ustalania wysokości dopłat budżetowych do kopalń, wyniosła we wrześniu 58,12 zł za gigadżul uzyskiwanej z węgla energii, wobec 62,20 zł/GJ w sierpniu.

Comiesięczne ustalanie przez ARP ceny referencyjnej, wyrażonej w złotych na gigadżul (zł/GJ), wiąże się z wdrożeniem na początku tego roku ustawowego mechanizmu dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń węgla kamiennego. W założeniu dopłaty mają pokrywać różnicę między faktycznymi przychodami spółek węglowych a przychodami, jakie producenci węgla uzyskaliby, sprzedając surowiec po cenie referencyjnej.

Jak ARP oblicza cenę referencyjną?

Zgodnie z rozporządzeniem ministra aktywów państwowych z lutego br., ceną referencyjną jest średnioważona miesięczna jednostkowa cena węgla energetycznego importowanego do Polski spoza Unii Europejskiej. Cena ta uwzględnia wartość opałową importowanego węgla i jest wyrażona w zł/GJ. Agencja oblicza cenę referencyjną na podstawie sprawozdań dotyczących importu i przywozu węgla kamiennego do Polski.

Reklama

W marcu br. cena referencyjna, niezbędna do wyliczenia wysokości środków na pokrycie dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń, wyniosła 27,51 zł/GJ, w kwietniu 42,24 zł/GJ, w maju 52,80 zł/GJ, w czerwcu 54,76 zł/GJ, w lipcu 59,79 zł/GJ, w sierpniu 62,20 zł/GJ, a we wrześniu - jak wynika z najnowszych wyliczeń ARP - 58,12 zł/GJ.

Punktem odniesienia dla ceny referencyjnej mogą być wartości indeksów obrazujących średnie ceny węgla, publikowane co miesiąc przez katowicki oddział ARP. We wrześniu br. wartość indeksu węgla dla energetyki (w ujęciu jakościowym, czyli pod względem wartości energetycznej paliwa) wyniosła 29,34 zł/GJ, zaś dla węgla kierowanego do produkcji ciepła było to 62,56 zł/GJ. ARP zastrzega jednak, że wskaźniki te nie są do końca miarodajne, ponieważ wpływ na nie miały korekty faktur, wynikające z renegocjacji kontraktów na dostawy węgla. W efekcie wartości prezentowanych wskaźników mogą być zawyżone.

Spadek cen węgla na świecie

Tegoroczny wrzesień przyniósł spadek cen węgla na świecie - ceny węgla w zachodnioeuropejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) zmalały o 1,4 proc. wobec sierpnia br. To jednak o 89,7 proc. więcej niż przed rokiem. Polskie indeksy w przeliczeniu na warunki portów ARA we wrześniu 2022 r. wyniosły 154,26 dol. za tonę węgla dla energetyki oraz 328,88 dol. za tonę węgla dla ciepłownictwa.

W sierpniu br. resort aktywów państwowych opublikował projekt rozporządzenia, w myśl którego wysokość ewentualnych budżetowych dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń węgla kamiennego czasowo nie będzie zależeć od ceny referencyjnej węgla, ustalanej w zależności od ceny tego surowca z importu. Chodzi o to, że wyłączenie Rosji z rynku handlu węglem i aktualna sytuacja geopolityczna oraz rynkowa powodują turbulencje cenowe i nieprzewidywalność ceny importowej. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ARP | ceny węgla | kopalnie węgla
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »