Automatyczne przedłużenie pakietu antykryzysowego to złe rozwiązanie

Wydarzenia w USA i Grecji oraz pogorszenie się kondycji ekonomicznej Niemiec i Francji pokazują, że sytuacja gospodarcza na świecie nadal jest niestabilna. W związku z tym pojawiają się opinie, by obowiązującą do końca 2011 roku ustawę antykryzysową przedłużyć na kolejne cztery lata. Pracodawcy RP sprzeciwiają się takiemu podejściu.

Wydarzenia w USA i Grecji oraz pogorszenie się kondycji ekonomicznej Niemiec i Francji pokazują, że sytuacja gospodarcza na świecie nadal jest niestabilna. W związku z tym pojawiają się opinie, by obowiązującą do końca 2011 roku ustawę antykryzysową przedłużyć na kolejne cztery lata.  Pracodawcy RP sprzeciwiają się takiemu podejściu.

- Należy przeanalizować skutki poszczególnych rozwiązań i przedłużyć jedynie te, które przyczyniły się do rzeczywistej poprawy sytuacji firm mających przejściowe trudności finansowe - uważają eksperci organizacji.

Jednym z najczęściej stosowanych przez firmy rozwiązań pakietu antykryzysowego jest możliwość wydłużenia okresów rozliczeniowych czasu pracy do 12 miesięcy. Takie rozwiązanie pozwala na elastyczne gospodarowanie czasem pracy. Z danych PIP wynika, że aż 1048 firm skorzystało z takiego prawa, najwięcej z nich to firmy zatrudniające od 50 do 250 pracowników.

Reklama

Dobrym rozwiązaniem okazała się także możliwość ustalania indywidualnego rozkładu czasu pracy. Daje ono szansę wprowadzenia elastycznego czasu pracy (różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy) dla danego pracownika. W ocenie Pracodawców RP jest to duże ułatwienie dla pracowników opiekujących się dziećmi.

Z przepisów ustawy wynika także, że przedsiębiorcy znajdujący się w przejściowych trudnościach finansowych mogą obniżyć pracownikom wymiar czasu pracy określony w umowie nie więcej niż do ? pełnego wymiaru czasu pracy i przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, z gwarancją dodatkowego świadczenia dla pracownika.

Nie można zapominać, że ustawa antykryzysowa chroni również pracowników. - Przedsiębiorca mający przejściowe trudności finansowe nie może wypowiedzieć umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika, w okresie pobierania przez niego świadczeń albo stypendium - podkreślają eksperci Pracodawców RP.

Pracodawcy RP

Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: rp. | pakiet antykryzysowy | Pracodawcy RP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »