Reklama

Automatyczne przedłużenie pakietu antykryzysowego to złe rozwiązanie

Wydarzenia w USA i Grecji oraz pogorszenie się kondycji ekonomicznej Niemiec i Francji pokazują, że sytuacja gospodarcza na świecie nadal jest niestabilna. W związku z tym pojawiają się opinie, by obowiązującą do końca 2011 roku ustawę antykryzysową przedłużyć na kolejne cztery lata. Pracodawcy RP sprzeciwiają się takiemu podejściu.

- Należy przeanalizować skutki poszczególnych rozwiązań i przedłużyć jedynie te, które przyczyniły się do rzeczywistej poprawy sytuacji firm mających przejściowe trudności finansowe - uważają eksperci organizacji.

Reklama

Jednym z najczęściej stosowanych przez firmy rozwiązań pakietu antykryzysowego jest możliwość wydłużenia okresów rozliczeniowych czasu pracy do 12 miesięcy. Takie rozwiązanie pozwala na elastyczne gospodarowanie czasem pracy. Z danych PIP wynika, że aż 1048 firm skorzystało z takiego prawa, najwięcej z nich to firmy zatrudniające od 50 do 250 pracowników.

Dobrym rozwiązaniem okazała się także możliwość ustalania indywidualnego rozkładu czasu pracy. Daje ono szansę wprowadzenia elastycznego czasu pracy (różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy) dla danego pracownika. W ocenie Pracodawców RP jest to duże ułatwienie dla pracowników opiekujących się dziećmi.

Z przepisów ustawy wynika także, że przedsiębiorcy znajdujący się w przejściowych trudnościach finansowych mogą obniżyć pracownikom wymiar czasu pracy określony w umowie nie więcej niż do ? pełnego wymiaru czasu pracy i przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, z gwarancją dodatkowego świadczenia dla pracownika.

Nie można zapominać, że ustawa antykryzysowa chroni również pracowników. - Przedsiębiorca mający przejściowe trudności finansowe nie może wypowiedzieć umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika, w okresie pobierania przez niego świadczeń albo stypendium - podkreślają eksperci Pracodawców RP.

Pracodawcy RP

Dowiedz się więcej na temat: rp. | pakiet antykryzysowy | Pracodawcy RP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »