Reklama

Balcerowicz: Spowolnienie Polski nieuchronne!

Państwo za bardzo angażuje się bezpośrednio w gospodarkę. To opinia byłego prezesa NBP Leszka Balcerowicza, który był gościem radiowej Jedynki. Jego zdaniem, państwo powinno raczej usuwać bariery do swobodnej działalności ludzi w różnych formach, np. w przedsiębiorstwach i organizacjach pozarządowych.

- Większość propozycji jest po stronie interwencjonistycznej, która się przecież nie sprawdziła- mówił Leszek Balcerowicz. W opinii byłego szefa NBP, wymyślane przez polityków recepty na problemy gospodarcze wcale tych problemów nie rozwiązują.

Reklama

Jako przykład podał propozycję wydłużenia urlopów rodzicielskich. Według Leszka Balcerowicza, nie przyczyni się ona do zakładanego celu - zwiększenia dzietności rodaków - a utrudni kobietom sytuację na rynku pracy.

Za nieuzasadnioną ingerencję państwa w gospodarkę profesor Balcerowicz uznał też tworzenie spółki Inwestycje Polskie. Dzięki niej państwo ma finansować inwestycje między innymi w przemysł i infrastrukturę. W opinii profesora, taki model inwestowania nie sprawdził się na zachodzie Europy.

Gość Jedynki dodał, że gdy państwo jest bezpośrednim inwestorem, większy jest wpływ polityki. - I tu rodzi się problem nepotyzmu - dodał profesor.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Leszek Balcerowicz uważa, że politycy powinni zająć się raczej pobudzaniem wzrostu gospodarczego. W jego opinii, spowolnienie gospodarcze Polski jest nieuchronne.

Wynika to z tego, że ostatni wzrost był spowodowany między innymi inwestycjami przed Euro 2012. Ponadto, unijne fundusze strukturalne również będą w najbliższych latach niższe, bo większość z nich już wydaliśmy. Do tego, wolniejszy wzrost gospodarczy będzie miał nasz zachodni sąsiad - Niemcy.

Dowiedz się więcej na temat: kryzys gospodarczy | Leszek Balcerowicz | Polskie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »