Bank Anglii utrzymał główną stopę procentową - to wciąż 0,75 proc.

Bank Anglii (BoE) utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,75 proc. - poinformował bank w komunikacie w czwartek. Bank obniżył prognozy dla wzrostu PKB w 2019 i 2020 r. do 1,3 proc., zaznaczył też jednocześnie, że w prognozach nie uwzględniono scenariusza brexitu bez umowy.

Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się utrzymania stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Decyzja została podjęta jednogłośnie.

Bank podwyższył stopę repo w sierpniu 2018 r. o 25 pkt. bazowych i była to druga podwyżka kosztu kredytu na Wyspach od ponad dekady.

Bank obniżył prognozy dla wzrostu PKB w 2019 r. do 1,3 proc. z 1,5 proc. w prognozie z maja. Prognozy na 2020 i 2021 r. także zostały zrewidowane w górę, odpowiednio do 1,3 proc. i 1,8 proc.

"Wydaje się, że wzrost spowolnił od 2018 r. poniżej potencjału w gospodarce, odzwierciedlając zarówno wpływ nasilającej się niepewności związanej z brexitem na inwestycje biznesowe, jak i słabszy wzrost globalny na handel" - napisano w komunikacie BoE.

Reklama

"Właściwa ścieżka polityki monetarnej zależałaby od bilansu wpływu brexitu na popyt, podaż i kurs walutowy. (...) Umowa prawdopodobnie spowoduje wzrost stóp, podczas gdy brak umowy spowoduje obniżkę stóp" - dodano.

W komunikacie bank centralny podkreślił, że w prognozach nie uwzględniono scenariusza brexitu bez umowy, zaznaczając, że podstawą do obliczeń pozostaje wciąż deklarowany przez brytyjski rząd cel wypracowania porozumienia w sprawie warunków wyjścia kraju z UE.

"Brexit bez porozumienia oznacza, że prawdopodobne jest, że inflacja wzrośnie, a wzrost gospodarczy spowolni" - powiedział prezes Banku Anglii Mark Carney podczas konferencji prasowej po posiedzeniu banku. Carney dodał, że brexit bez umowy byłby "natychmiastowym" szokiem dla strony podażowej i popytowej.

Prezes BoE podkreślił, że w razie bezumownego brexitu bank centralny zrobiłby "wszystko co w jego mocy", aby wspierać brytyjską gospodarkę. Ostrzegł jednak, że zakres takiej interwencji jest ograniczony.

W komunikacie BoE podkreślono, że ewentualny bezumowny brexit miałby poważne, negatywne konsekwencje dla krajowej gospodarki i mógłby doprowadzić do rekordowego spadku ceny funta. Dodał jednak, że brytyjski system finansowy jest gotowy na tę okoliczność.

Nowy szef brytyjskiego rządu Boris Johnson twardo domaga się zmiany stanowiska UE w sprawie brexitu. Jak mówili w tym tygodniu jego współpracownicy, chce on rozmawiać z liderami UE i negocjować porozumienie, ale nie chce siadać do stołu, by tylko usłyszeć, że umowa o wyjściu nie podlega renegocjacjom.

Wielka Brytania zapowiada, że opuści Unię Europejską 31 października nawet bez porozumienia, jeśli strona unijna nie okaże się bardziej elastyczna. Londyn domaga się usunięcia tzw. backstopu, czyli mechanizmu awaryjnego dla granicy między Irlandią, a Irlandią Północną, ale pozostała 27 odrzuca takie żądania wskazując, że jest konieczny do zagwarantowania, że nigdy nie dojdzie do powrotu twardej granicy na wyspie.

Brytyjski minister finansów Sajid Javid postanowił zwiększyć wydatki budżetowe mające na celu przygotowanie Wielkiej Brytanii do ewentualnego bezumownego brexitu o 2,1 mld funtów do 6,3 mld funtów.

W czwartek bank utrzymał target zakupu aktywów - na poziomie 435 mld funtów. BoE podwyższył go w sierpniu 2016 r. - z 375 mld funtów.

Analitycy spodziewali się, że target ten pozostanie bez zmian - na poziomie 435 mld funtów.

Po decyzji BoE kurs funta osłabia się wobec dolara o 0,85 proc. do 1,211.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »