Bank Hiszpanii wzywa do redukcji deficytu budżetowego
Bank Hiszpanii - hiszpański odpowiednik NBP - wezwał rząd Pedra Sancheza do opracowania planu obniżenia deficytu budżetowego. BdE zapowiada, że Hiszpanię czeka konsolidacja fiskalna - próba równoważenia dochodów i wydatków w budżecie państwa.
"Trudne lata i długi kryzys, który będzie wymagał kolejnych poświęceń" - taką wizję epoki post-COVID-19 roztacza Banco de Espańa. W kwartalnym raporcie o "Stabilności finansowej" ostrzega, że sytuacja gospodarcza spowodowana pandemią "osiągnęła skalę bezprecedensową i zwiększyła ryzyko stabilności finansowej kraju".
BdE prognozuje, że deficyt budżetowy przekroczy w tym roku 10 proc. PKB (w 2019 r. 2,7 proc. PKB), a dług publiczny sięgnie rekordowego poziomu 120 proc. PKB (w 2019 r. 95,5 proc. PKB - dane za BdE). Pogorszenie wskaźników spowoduje między innymi nieunikniony wzrost świadczeń socjalnych, a także wynagrodzeń w sektorze publicznym. Odkąd wprowadzono stan alarmowy lista pobierających zasiłki dla bezrobotnych zwiększyła się o prawie 4 miliony osób, z czego 3 mln 400 tys. to pracownicy objęci tzw. ERTE, czasowo zawieszeni w swoich firmach.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
BdE twierdzi, że poważny kryzys potrwa krótko, ale trudności mogą się utrzymywać. Zachęca, aby do ich przezwyciężenia użyć konsolidacji budżetowej i reform strukturalnych. Z technicznego punktu widzenia oznacza to, że Hiszpania będzie musiała zmniejszyć olbrzymi deficyt publiczny. Tylko w tym roku zwiększy się on o około 115 miliardów euro. Rząd będzie musiał obniżyć wydatki publiczne i podnieść podatki.
"W perspektywie średnioterminowej, gdy sytuacja wróci do normy, należy wprowadzić program konsolidacji budżetowej i reform strukturalnych w celu zmniejszenia nierównowagi gospodarki i zwiększenia jej potencjalnego wzrostu" - zapowiada w raporcie BdE.
Przewidywania banku są zbieżne z ostatnim raportem rządu Pedro Sancheza, w którym zapowiedziano, że deficyt budżetowy sięgnie w tym roku 10,3 proc. PKB, zaś dług publiczny - 115 proc. PKB.
Ewa Wysocka