Bank Światowy ma nowego prezesa. Zmierzy się ze zmianami klimatu
Nowy prezes Banku Światowego, Ajay Banga, obejmie swój urząd 2 czerwca. Jego zadaniem będzie zreformowanie Banku i przygotowanie go na nowe wyzwania, związane z ociepleniem klimatu i globalnymi kryzysami - przekazał Reuters.
Rada gubernatorów Banku Światowego wybrała nowego prezesa instytucji. Został nim Ajay Banga, który rozpocznie swoją pięcioletnią kadencję 2 czerwca. Jedynym członkiem gremium, który wstrzymał się od głosu, był przedstawiciel Rosji - podaje agencja.
Nowy szef Banku ma 63 lata, urodził się w Indiach i jest obywatelem USA od 2007 roku, a specjalizuje się, poza finansami, w polityce rozwoju gospodarczego. Wcześniej Banga był m.in. dyrektorem wykonawczym w firmie Mastercard. Jego kandydaturę wysunął prezydent USA Joe Biden pod koniec lutego, kiedy swoją rezygnację zapowiedział obecny prezes BŚ David Malpass.
Minister finansów USA Janet Yellen powiedziała, że Banga wnosi właściwe kompetencje i talenty do swej nowej pracy i będzie miał do odegrania bardzo ważną rolę w reformowaniu Banku.
Banga będzie 14. prezesem instytucji, która ma swoją siedzibę w Waszyngtonie. Zgodnie z tradycją na czele Banku Światowego stoi przedstawiciel USA, a MFW - Europejczyk.
Zarówno Bank Światowy, jak i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, zostały powołane na mocy ustaleń poczynionych na konferencji w Bretton Woods w 1944 roku, na której uzgodniono zarys powojennego ładu gospodarczego. Celem obu instytucji jest redukcja ubóstwa na świecie poprzez udzielanie kredytów na projekty rozwojowe. Do MFW i BŚ należy 189 państw.
W strukturach Banku Światowego jest także polski reprezentant. Jest nim były prezes TVP Jacek Kurski, który pod koniec 2022 r. podjął pracę jako zastępca w Radzie Dyrektorów Wykonawczych.