Banki ciążą na wartości Nikkei, utrzymują się obawy o wycenę spółek surowcowych

Nikkei stracił dziś na wartości 0,94 proc., na co wpływ miał spadek wycen banków. Jak donosi Reuters, indeks wyznaczył minimum miesiąca dzięki zamknięciu na poziomie 9558,30 pkt. Kolejna fala wyprzedaży banków pojawiła się po sugestiach japońskich władz, że dług Tepco nie będzie musiał być spłacany.

Nikkei stracił dziś na wartości 0,94 proc., na co wpływ miał spadek wycen banków. Jak donosi Reuters, indeks wyznaczył minimum miesiąca dzięki zamknięciu na poziomie 9558,30 pkt. Kolejna fala wyprzedaży banków pojawiła się po sugestiach japońskich władz, że dług Tepco nie będzie musiał być spłacany.

Tepco jest na świeczniku od 11 marca, gdy Japonię nawiedziło trzęsienie ziemi i fala tsunami, czego skutkiem była awaria w prowadzonej przez spółkę elektrowni jądrowej Fukushima. Dalsze kłopoty pojawiły się, gdy materiał radioaktywny zaczął wyciekać. Dziś cena akcji spadła o 7,28 proc. Agencja zaznaczyła także, że obawy inwestorów o tempo wzrostu gospodarki globalnej nasiliły awersję do ryzyka. W obniżeniu indeksu Nikkei225 miał także swój wpływ wysokozmienny rynek surowcowy.

W trakcie porannych notowań indeks FTSE100 wspierały wyceny spółek wydobywczych

Liderem wzrostu w trakcie porannych notowań spółek z indeksu FTSE100 była Antofagasta. Cena spółki przed południem rosła o 1,14 proc. względem zamknięcia z piątku. Randgold Resources znajdował się na czwartym miejscu zyskując 1 proc., a Kazakhmys znajdował się na drugim miejscu ze zmianą ceny o 1,07 proc. Rio Tinto także utrzymywał się wysoko na liście ze wzrostem o 0,84 proc. Zmienność cen spółek wydobywczych jest w ostatnich dniach bardzo duża. W czwartek Fresnillo znajdował się na dole listy zmian cen notując największy spadek z całej setki wchodzącej w skład indeksu.

Reklama

Kolejnego dnia tak sama spółka była jedną z najmocniej zyskujących. Dziś spółką, która była najsłabsza był GKN, którego cena spadała o 1,37 proc., a na drugim miejscu słabości znajdowała się Centrica, której cena spadła o 1,23 proc.

Spada cena spółki Centrica po informacji o akwizycji British Gas

Cena Centrici spadła dziś w związku z informacją o przejęciu Gritish Gas.

British Gas Community Energy, będący częścią Centrici, przejmuje PH Jones Group za 30 mln funtów gotówką. W ramach transakcji z najduje się również oddział budownictwa socjalnego, który obejmuje ok. 250 tys. nieruchomości możliwych napraw i obsługi ciepłowniczej. Po tej wiadomości cena Centrici spadła o 1,54 proc. Komentując przejęcie dyrektor zarządzający British Gas Community Energy Betsy Bassis powiedziała, że ta decyzja: " znacząco przyspiesza strategię wzrostu w sektorze budownictwa socjalnego. PH Jones jest firmą z sukcesami i przynoszącą zyski w tym sektorze i łącząc jej strategię ze strategią British Gas uzyskamy ważne udogodnienia dla klientów". Jednak spadek wycen Centrici może wskazywać na to, że inwestorzy nie są zachwyceni tą informacją.

Grecja może otrzymać dodatkowe wsparcie, ceny akcji w Europie spadają

Ceny akcji w Europie tracą na wartości, gdyż wielu inwestorów jest zdania, że Grecja otrzyma dodatkowe wsparcie. Dziś ma odbyć się spotkanie ministrów finansów strefy euro, na którym ma być dyskutowana sytuacja finansowa Grecji. Jednak dodatkową presję na akcje wywołała informacja o aresztowaniu Dominique'a Strauss-Kahna, szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w związku z oskarżeniem o gwałt na pracownicy hotelu. DSK nie przyznaje się do winy. Przed południem indeks FTSE100 znajdował się na poziomie 5883,55 pkt., czyli 0,71 proc. poniżej zamknięcia z piątku.

Niemiecki DAX spadał o ponad 1 proc., a francuski CAC-40 poddał się spadkowi o 1,16 proc. W wypowiedzi dla Reutersa szef działu badań BNP Paribas Fortis Global Markets w Brukseli Philippe Gijsels powiedział: "Inwestorzy zaczynają się bać o przyszłość, a w centrum tych obaw znajduje się Grecja. Dodatkowa pomoc dla Grecji będzie ogłoszona w najbliższej przyszłości, gdyż nie ma innego wyjścia".

CI Koment

Niniejszy materiał, w żadnym przypadku nie może być traktowany jako wydana przez City Index Limited oraz City Index Limited Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Oddział w Polsce (razem zwane "City Index") rekomendacja lub oferta sprzedaży lub jako rekomendacja lub też zachęcenie do kupna jakiekolwiek papieru wartościowego lub innego instrumentu finansowego. Ponadto fakt dystrybucji niniejszego materiału lub opieranie swojej aktywności na niniejszym materiale nie mogą być rozumiane jako zawarcie jakiejkolwiek umowy czy wejście w jakąkolwiek inną relację. Niniejszy materiał nie jest osobistą rekomendacją. Powinieneś zasięgnąć niezależnej porady, czy spekulowanie na jakimkolwiek z wymienionych w materiale rynku jest dla Ciebie odpowiednie oraz czy Twoja zdolność do oszacowania związanego ryzyka w tym zakresie jest właściwa. Ponadto w przypadku wątpliwości należy zasięgnąć niezależnej porady w zakresie Twojej sytuacji podatkowej oraz podatkowych i księgowych charakterystyk lub konsekwencji każdej z transakcji. City Index nie gwarantuje oraz nie stanowi, iż niniejszy materiał jest właściwy, kompletny, nie wprowadza w błąd lub iż odpowiada celowi, do którego był przeznaczony. City Index nie gwarantuje również oraz nie stanowi, iż na zapisach niniejszego materiału powinno się opierać jakiekolwiek działania. City Index może z uwagi na zwykły rodzaj prowadzenia swojej działalności utrzymywać pozycje w aktywach wskazanych w niniejszym materiale. Kontrakty na różnicę ("CFD") są wysoce ryzykowne dla Twojego kapitału, ponieważ straty mogą przewyższyć początkowe nakłady. Dlatego też, CFD mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Upewnij się, że rozumiesz związane z nimi ryzyka i jeżeli jest to konieczne zasięgnij niezależnej porady. Informacje o produktach City Index znajdują się na stronie www.cityindex.eu/pl. City Index świadczy usługi w zakresie CFD. Jest uprawniony i nadzorowany przez Urząd Nadzoru Finansowego (FSA). Nr rejestru FSA: 113942. City Index Limited jest podmiotem zarejestrowanym w Anglii i Walii pod numerem: 1761813 z siedzibą w Park House, 16 Finsbury Circus, Londyn, EC2M 6XB.

City Index / o. w Polsce
Dowiedz się więcej na temat: bank | spółka | spółki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »