Banki odpuszczają frankowiczom. Pozwy wycofuje także PKO BP

PKO BP wycofuje pozwy skierowane przeciwko frankowiczom - wynika z informacji przekazanych przez jego przedstawicieli Business Insiderowi. To pokłosie korzystnych dla kredytobiorców wyroków TSUE. Bank podkreśla, że aktualne orzecznictwo "wskazuje na brak możliwości dochodzenia przez instytucje finansowe waloryzacji wypłaconego kapitału".

W minionym roku frankowicze usłyszeli kilka korzystnych dla siebie wyroków wydanych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W konsekwencji zyskali oni większe szanse do ubiegania się o swoje roszczenia w sporach z bankami. Okazuje się, że kolejne instytucje wycofują pozwy skierowane przeciw kredytobiorcom dotyczące możliwości korzystania z kapitału po unieważnieniu umowy kredytowej. 

Najpierw mBank, teraz PKO BP rezygnuje z drogi sądowej

Jak informuje Business Insider do grona mBanku, który zadeklarował portalowi wycofywanie pozwów i brak planów co do składania nowych, dołączył też największy polski bank - PKO BP. Zgodnie z otrzymanym komunikatem jego przedstawiciele dostosowują swoją strategię obejmującą procesy do aktualnego orzecznictwa sądów polskich i TSUE.

Reklama

"Aktualne orzecznictwo TSUE w sprawach konsumenckich wskazuje na brak możliwości dochodzenia przez instytucje finansowe waloryzacji wypłaconego kapitału." - napisano w oświadczeniu. 

Przyjętą strategię potwierdzają także informacje przedstawione w raporcie bankowym z połowy lutego. Przedstawiciele instytucji poinformowali, że zwiększone zostały rezerwy na poniesienie kosztów prawnych związanych z kredytami frankowymi do kwoty 1,988 mld zł. 

Ostatni ważny wyrok TSUE ws. frankowiczów zapadł w połowie stycznia br. Zgodnie z orzeczeniem sąd krajowy, który prowadzi postępowanie egzekucyjne, może z urzędu sprawdzić, czy zapisy w umowie są nieuczciwe. Oznacza to, że przeprowadzanie postępowania sądowego przeciwko bankom stosującym nieuczciwe klauzule w umowach może być ułatwione. Zdaniem Związku Banków Polskich wyrok "potwierdza on dotychczasową linie orzeczniczą, która jest stosowana przez polskie sądy". 

Business Insider podkreśla, że prezes ZBP Tadeusz Białek zapewniał, że ostatnie decyzje banków co do wycofywania pozwów są pojedyncze, nie masowe. Podobną retorykę utrzymywał pod koniec ubiegłego roku w rozmowie z Interią, przekonując, że liczy na to, że zwiększy się liczba zawieranych ugód między kredytobiorcami a bankami, bynajmniej nie ze względu na niekorzystne dla sektora bankowego wyroki TSUE, ale wręcz odwrotnie. Odwoływał się do wyroków grudniowych (mówiących m.in. o tym, że Trybunał odmówił bankom prawa do pobierania odsetek kapitałowych, które byłyby należne w sytuacji, gdyby umowa była ważna). Jego zdaniem oczekiwania frankowiczów "były zbyt daleko idące". 

Banki masowo przegrywają w sądach z frankowiczami

Jak wynika z analiz kancelarii Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w ubiegłym roku 97 proc. wyroków sądowych było korzystnych dla frankowiczów. Wskazano, że 424 sprawach wygrały banki, co stanowi 2,5 proc. wszystkich spraw, a w 49 przypadkach sądy II instancji uchyliły wyrok sądu I instancji do ponownego rozstrzygnięcia.

Spośród minimum 16 tys. 438 wyroków wydanych w sprawach frankowych w ubiegłym roku, 15 tys. 965 zapadło na korzyść kredytobiorców, co stanowi 97 proc. wszystkich wydanych wyroków - wynika z danych przekazanych przez radcę prawnego Wojciecha Bochenka. Wyjaśnił on, że spośród wydanych wyroków w sprawach frankowych, 3 tys. 217 zakończyło się prawomocnym rozstrzygnięciem.

Jak przekazał prawnik, z danych tych wynika ponadto, że w roku 2023 sądy wydały o 71 proc. więcej wyroków niż w 2022 r., kiedy to zapadło minimum 9 tys. 596 orzeczeń. Jeszcze większy wzrost można zaobserwować w przypadku wyroków wydanych przez sądy II instancji, które wydały o 106 proc. więcej orzeczeń niż w 2022 r., kiedy zapadło 1 tys. 561 wyroków.

- Ilość wyroków wydanych w ostatnim kwartale ubiegłego roku daje podstawy zakładać, że dynamika rozstrzygania spraw przez sądy będzie wzrastająca, w szczególności w zakresie wyroków prawomocnych - ocenił prawnik

Jak wskazał Bochenek, korzystne wyroki zapadające na rzecz frankowiczów w 96 proc. kończą się stwierdzeniem nieważności umowy kredytowej przez sądy, co potwierdza jedynie, że orzecznictwo jest ukształtowane. - W sądach II instancji zapadło 3 tys.217 prawomocnych wyroków, z czego 99 proc. zakończyło się  pomyślnie dla konsumentów - dodał.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: frankowicze | pozwy frankowiczów | bank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »