Bankructwo Grecji: Ekspert o powrocie do drachmy

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan, powiedziała, że jeśli Grecja wyjdzie ze strefy euro, to nastąpi powrót do waluty narodowej. Przez jakiś czas w Helladzie będzie jednak funkcjonować euro równolegle z drachmą.

- To nie jest taki prosty proces. Prawdopodobnie przez jakiś czas będą funkcjonowały dwie waluty. Do tego trzeba się bardzo dokładnie przygotować. To będzie bardzo silna destabilizacja i pewnie bardzo silne kolejne tąpnięcie w gospodarce greckiej - ocenia ekspertka.

Starczewska-Krzysztoszek podkreśla, że obecna sytuacja nie sprzyja turystyce, która dla Grecji jest ważnym elementem gospodarki. - Turyści rezygnują z wyjeżdżania do Tunezji, pewnie stracą na tym Maroko i Egipt, a więc będzie zapewne zwiększony popyt na także Grecję. Ale z drugiej strony problemy, które mogą wystąpić wywołują trochę obaw wśród turystów, którzy chcieliby znaleźć się w Grecji - mówi ekonomistka.

Reklama

Po nieoczekiwanej decyzji premiera Aleksisa Ciprasa o przeprowadzeniu w Grecji referendum 5 lipca i załamaniu negocjacji w Brukseli europejscy kredytodawcy Aten postanowili, że pozwolą, by program pomocowy dla Grecji wygasł - zgodnie z przewidzianym terminem - we wtorek wieczorem.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

W poniedziałek greckie władze wprowadziły czasową kontrolę przepływu kapitału. Zakazano transferu kapitału za granicę, ograniczono wypłaty z bankomatów do 60 euro dziennie na osobę i zamknięto banki na tydzień. Celem tych posunięć jest zahamowanie masowego wycofywania depozytów ze znajdującego się w głębokim kryzysie greckiego systemu bankowego.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wezwał Greków, by w referendum zagłosowali na "tak" - za porozumieniem z wierzycielami Aten. - Głos na "nie" (...) oznaczałby, że Grecja powiedziała "nie" Europie - podkreślił. Jednocześnie Juncker podkreślił, że zawsze był i pozostanie przeciwnikiem wyjścia Grecji ze strefy euro.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Grecja | euro | kryzys w Grecji | drachma
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »