Bankrutuje jedno z największych biur podróży w Europie. FTI Touristik z wnioskiem o upadłość

Jedno z największych biur podróży w Europie - FTI Touristik - złożyło wniosek o upadłość. Tysiące osób muszą się liczyć ze zmianami wakacyjnych planów - podaje agencja prasowa Reuters.

Niemieckie biuro podróży FTI Touristik złożyło do sądu wniosek o otwarcie postępowania upadłościowego - podaje "Rzeczpospolita". Jak wskazują dziennikarze gazety, wniosek dotyczy bezpośrednio spółki FTI Touristik. W dalszej kolejności spółka FTI będzie składać wnioski w sprawie upadłości innych należących do grupy firm. 

Informacja o bankructwie tego biura podróży to złe wieści potencjalnie dla tysięcy klientów. Jak szacuje sama grupa FTI, firma jest trzecim największym biurem podróży w Europie. Z kolei jak wynika z analizy rynku, na którą powołuje się "Rzeczpospolita", w 2023 roku obroty grupy FTI wyniosły blisko 3 mld euro, a biuro obsłużyło 3,6 mln klientów. 

Reklama

Upadek biura podróży FTI Touristik. Co z wycieczkami?

Co dalej z wycieczkami wykupionymi w FTI Touristik? Wszystko zależy od tego, czy wyjazdy już rozpoczęły się czy nie - wynika z komunikatu spółki. 

"Obecnie trwają prace, aby rozpoczęte już wyjazdy mogły zostać ukończone zgodnie z planem" - podaje cytowana przez dziennik firma w oficjalnym komunikacie. "Wyjazdy, które jeszcze się nie rozpoczęły, od wtorku 4 czerwca 2024 roku nie będą już mogły być realizowane lub będą realizowane tylko częściowo" - podaje FTI.

Grupa otworzyła specjalną infolinię dla klientów - wskazuje z kolei agencja prasowa Reuters.

Do sprawy odniósł się także niemiecki rząd. Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że wsparciem dotkniętych upadłością biura turystów zajmą się branża turystyczna i fundusz ubezpieczeń podróżnych. Rząd w razie potrzeby ma zapewnić wsparcie konsularne - podaje Reuters.

Kłopoty ciągnęły się od dawna

Wniosek o upadłość grupa złożyła po trwających dość długo próbach ratowania spółki. W kwietniu ogłoszono, że spółkę przejmie za symboliczne 1 euro konsorcjum Certares. Po otrzymaniu zgody urzędu antymonopolowego firma Certares miała zainwestować w FTI 125 mln euro - przypomina "Rzeczpospolita".

To jednak nie wystarczyło. Sprzedaż spadała, a kontrahenci, obawiając się upadku FTI, domagali się płatności z góry. Tymczasem spółka nie była w stanie regulować tych zobowiązań - czytamy w oficjalnym komunikacie. 

Niemieckie Ministerstwo Gospodarki określiło niewypłacalność FTI jako "tragiczną". Dodano jednak, że rząd nie może zapewnić żadnej dodatkowej pomocy w tej sprawie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: biuro podróży | Niemcy | upadłość biura podróży
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »