Barcelona: Konkurencja energetyczna w Unii od 2004
Częściowe otwarcie rynków energetycznych na konkurencję w 2004 roku - to jedno z najważniejszych porozumień, do których doszli przywódcy Unii Europejskiej podczas zakończonego już szczytu w Barcelonie. Czternastu państwom Wspólnoty udało się przekonać Francję, która sprzeciwiała się liberalizacji rynku energetycznego.
Piętnastka ustaliła, że za dwa lata komercyjni klienci będą mogli wybierać dowolnego dostawcę energii elektrycznej lub gazu. W krajach Unii odbiorcy tacy stanowią 60 procent wszystkich użytkowników energii. Podczas szczytu nie udało się natomiast osiągnąć porozumienia w sprawie liberalizacji rynku dostaw prądu dla gospodarstw domowych. Nie zgodziła się na to właśnie Francja, która w ten sposób chce chronić swojego monopolistę na rynku energii.
Przywódcy państw Unii Europejskiej zapowiadzieli także wspólną akcję w obronie przed amerykańskim cłami na stal. Sięgające nawet 30 procent cła, mają obowiązywać od najbliższej środy. Unia Europejska wprowadzi restrykcje w imporcie stali wobec wszystkich krajów spoza Piętnastki, także wobec Polski. Kraje Wspólnoty obawiają się, że stal niesprzedana USA trafi na unijny rynek. Stąd właśnie chęć ograniczenia importu, do obecnego poziomu - ma to zapewnić wprowadzenie ceł i kontyngentów. Polska eksportowała dotychczas do Unii 2 miliony tan wyrobów stalowych. Jeżeli polskie firmy chciałby sprzedać więcej, to musiałyby zapłacić wysokie cła.