Becikowe po porodzie nie dla każdego. Tym rodzicom grozi utrata świadczenia

Becikowe to nieco zapomniana zapomoga w dobie comiesięcznych wypłat 500 plus. Jednorazowa wypłata 1000 zł może nie robić wielkiego wrażenia, gdy na dziecko można dostać 500 plus co miesiąc, a od 2024 roku ma być to już 800 zł. Warto postarać się jednak o 1000 zł, jeśli możemy je otrzymać. Jednak nie każdy rodzic może liczyć na wypłatę zapomogi po narodzinach dziecka. Prawo do świadczenia ma każdy, ale niektórzy tracą je na własne życzenie.

  • Becikowe to świadczenie, które przysługuje po narodzinach dziecka.
  • Zapomoga wypłacana jest tylko raz - w wysokości 1000 zł.
  • Nie każdy rodzic może jednak te pieniądze dostać. Jednych dyskwalifikuje próg dochodowy, innych "przespanie" terminu.

Becikowe jest jednorazową zapomogą wypłacaną na urodzone dziecko. O pieniądze starać się mogą rodzice dziecka - matka lub ojciec, ale także opiekun prawny czy też faktyczny. Pieniądze przysługują nawet w wypadku zgonu noworodka. Aby otrzymać świadczenie trzeba jednak spełniać określone warunki.

Reklama

Becikowe 2023. Takie są warunki przyznania 1000 zł zapomogi na dziecko

Przede wszystkim aby otrzymać becikowe trzeba mieścić się w progu dochodowym. Nie otrzymamy zapomogi na dziecko, jeśli dochód w rodzinie przekracza 1922 zł na głowę. Kolejnym wymogiem, jaki stoi na drodze do przyznania pieniędzy, jest pozostawanie matki pod opieką lekarza przynajmniej od 10 tygodnia ciąży (dotyczy jedynie biologicznych rodziców).

Samotni rodzice nie dostaną becikowego, jeśli nie zostały ustalone alimenty od drugiego rodzica. Nie muszą jednak się tą kwestią zamartwiać, gdy drugi rodzic nie żyje, jest nieznany (w przypadku gdy mowa o ojcu), sąd oddalił powództwo o ustalenie alimentów lub zobowiązał tylko jednego rodzica do utrzymywania dziecka, a także w przypadku, gdy sprawowana jest opieka naprzemienna.

Gdzie złożyć wniosek o zapomogę 1000 zł? Po becikowe idź do urzędu

Odpowiedni wniosek potrzebny do otrzymania becikowego powinniśmy znaleźć w sieci lub w urzędzie gminy odpowiednim do miejsca zamieszkania. Zwykle to właśnie w urzędach składane są wnioski, ale można to również robić w ośrodkach pomocy społecznej. Jeśli nie wiadomo jednak, gdzie wniosek po becikowe złożyć, informacje na ten temat powinny być dostępne i tak w urzędzie.

Do wniosku o zapomogę na dziecko należy dołączyć odpowiednie dokumenty. W wypadku biologicznych rodziców to zaświadczenie od lekarza, że przynajmniej od 10 tygodnia ciąży matka była pod opieką specjalisty. Jeśli osoba ubiegająca się o becikowe jest cudzoziemcem, do wniosku o zapomogę powinien być dołączony dokument poświadczający prawo do pobytu i wykonywania pracy w Polsce.

Becikowe nie będzie czekało wiecznie. Jeśli prześpisz termin, świadczenie przepadnie

Od momentu narodzenia się dziecka biologiczni rodzice mają 12 miesięcy po zgłoszenie się o zapomogę. Jeśli przekroczą ten termin, becikowe bezpowrotnie przepadnie. Jest to więc drugi warunek utraty świadczenia obok przekroczenia progu dochodowego.

W lepszej sytuacji są opiekunowie prawni, faktyczni i rodzice adopcyjni, których także obowiązuje termin 12 miesięcy, ale od momentu przysposobienia dziecka. Ważne, by adoptowana pociecha nie miała 18 lat, ponieważ jest to wiek dziecka, po którego przekroczeniu nie przysługuje już zapomoga 1000 zł.

Wniosek becikowe powinien zostać rozpatrzony w ciągu 1 miesiąca. Ustawodawca zastrzega sobie jednak okres 2 miesięcy w przypadku prac nad wnioskiem dotyczącym szczególnie skomplikowanej sprawy.

Po tym czasie becikowe powinno zostać przyznane, a pieniądze mogą do nas trafić na dwa sposoby:

  1. zapomoga trafi na konto bankowe przelewem, 
  2. dostaniemy pieniądze do ręki od listonosza.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: becikowe | zapomoga | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »