Becikowe tylko dla wybranych kobiet
Dodatek i zapomoga z tytułu urodzenia dziecka nie będą przysługiwać, jeśli matka od dziesiątego tygodnia ciąży do porodu nie pozostawała pod opieką lekarską.
Już na najbliższym posiedzeniu rząd może zająć się projektem nowelizacji kodeksu pracy i niektórych innych ustaw, który zmienia zasady udzielania becikowego oraz rozszerza krąg osób uprawnionych do pobierania dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego. Zgodnie z nowymi przepisami zarówno dodatek (który przysługuje tylko osobom uprawnionym do pobierania zasiłku rodzinnego), jak i zapomoga (przysługującą wszystkim rodzicom) z tytułu urodzenia dziecka zostaną wypłacone tylko za urodzenie dziecka, którego matka co najmniej od dziesiątego tygodnia ciąży do porodu pozostawała pod opieką lekarską.
- To dobre rozwiązanie, ale powinno być powiązane z opracowaniem systemu powszechnego informowania kobiet o tym, na jakie świadczenia medyczne mogą liczyć w trakcie ciąży - uważa Urszula Kubicka-Kraszyńska z Fundacji Rodzić po Ludzku.
Aby otrzymać pieniądze, rodzice będą musieli przedstawić zaświadczenie wystawione przez lekarza, pod którego opieką pozostawała matka. Rząd chce w ten sposób zachęcić kobiety do częstszego korzystania z wizyt lekarskich, co ma przyczynić się do ograniczenia śmiertelności niemowląt.
- Warto jednak zastanowić się, w jaki sposób zwiększyć dostęp kobiet do świadczeń ginekologicznych. Obecnie na wizytę u ginekologa, opłaconą przez Narodowy Fundusz Zdrowia, trzeba czekać nawet kilka miesięcy - mówi Witold Dworzecki, ginekolog-położnik z województwa mazowieckiego.
Zgodnie z nowymi przepisami zmienią się także zasady udzielania dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego. Dodatek taki (w wysokości 400 zł) będą mogły otrzymywać osoby, które podjęły pracę w trakcie urlopu wychowawczego, ale jej wykonywanie nie uniemożliwia im sprawowania bezpośredniej opieki nad dzieckiem. Obecnie, jeśli rodzic podejmie jakąkolwiek pracę zarobkową w trakcie takiego urlopu, traci prawo do dodatku.
Jeśli projekt wejdzie w życie, wspomniany dodatek będzie przysługiwał także rodzicowi korzystającemu z urlopu wychowawczego, który umieści w tym czasie dziecko w żłobku lub przedszkolu. Utracą go jedynie ci opiekunowie, którzy umieszczą na pięć dni w tygodniu podopiecznego w placówce zapewniającej całodobową opiekę z wyjątkiem zakładu opieki zdrowotnej.
Zdaniem rządu obie zmiany mają ułatwić kobietom podjęcie pracy w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego i powrót na rynek pracy po urodzeniu dziecka.
Łukasz Guza