Będą zmiany w budżecie państwa na ten rok. W piątek dodatkowe posiedzenie rządu

W piątek (09.06) rząd zbierze się po raz kolejny w tym tygodniu. W planach ma rozpatrzenie projektu nowelizacji ustawy budżetowej na 2023 r. To o tyle zaskakujący ruch, że do tej pory o zmianie założeń budżetowych na ten rok nic się nie mówiło.

Uchwalony na 2023 r. budżet zakłada wydatki budżetu na poziomie 672,7 mld zł, a dochody - 604,7 mld zł, co oznacza, że deficyt wyniesie nie więcej niż 68 mld zł. Wskaźnik waloryzacji wynagrodzeń w sferze budżetowej określono na 7,8 proc., a świadczeń emerytalno-rentowych na 13,8 proc. (ten ostatni był wyższy, gdyż inflacja emerycka była wyższa o 1 pkt proc. i wyniosła 14,8 proc.).

Tegoroczny deficyt sektora finansów publicznych został określony na poziomie ok. 4,5 proc. PKB, zaś dług sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniesie 53,3 proc. PKB. Prognoza dynamiki PKB to 1,7 proc. Z kolei wzrost inflacji w ujęciu średniorocznym ma wynieść 9,8 proc.

Reklama

Zmiany w budżecie na 2023 r. Rząd zbierze się w piątek

Dodatkowe posiedzenie rządu ma się odbyć w piątek (09.06). Z punktów, które mają być rozpatrzone uwagę zwracają szczególnie dwa pierwsze. Chodzi o nowelizację ustawy budżetowej na 2023 r., o czym do tej pory rządzący się nie wypowiadali i nie wskazywali by była taka konieczność.

Na jutrzejszym posiedzeniu zaplanowano m.in. rozpatrzenie dwóch punków:

  • Projekt ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2023 wraz z projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2023
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw

Oba projekty zostały zamieszczone w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów w środę po godzinie 18.

W marcu 2023 roku pytana o to czy w tym roku będzie potrzebna nowelizacja budżetu, stwierdziła, że - Jeszcze za wcześnie jest o tym mówić, zobaczymy. Wszystko zależy od tego jak będzie budżet realizowany, jakie będą potrzeby - powiedziała Rzeczkowska. 

- Nauczyło nas doświadczenie ostatnich trzech lat, że trudno jest przewidzieć jakie wydarzenia mogą się zdarzyć, jakiego typu pomoc czy rozwiązania będą potrzebne. Wszyscy mamy nadzieję, że najgorsze już za nami, że ceny chociażby surowców energetycznych się stabilizują, również ceny żywności będą niższe, więc jest szansa, że tych rozwiązań antykryzysowych będzie być może potrzeba mniej - dodała wtedy szefowa resortu finansów. 

Co zakłada projekt ustawy?

Wczoraj rząd i NSSZ Solidarność podpisali porozumienie, w ramach którego przyjęto m.in. uchylenie wygasającego charakteru emerytur pomostowych czy dodatkowe środki dla pracowników tzw. "budżetówki". I wygląda na to, że rząd natychmiast chce przejść do realizacji wskazanych tam celów.

Znajduje to potwierdzenie w projekcie ustawy, która jutro ma być rozpatrzona przez Radę Ministrów. Zawarto w nim m.in:

  • "odmrożenie" od 1 lipca 2023 r. fundusz świadczeń socjalnych (o kolejne 2 lata) w stosunku do wielkości zaplanowanej na rok 2023. 

Proponowane rozwiązania umożliwią zatem przeznaczenie przez pracodawców wyższych środków na działalność socjalną organizowaną na rzecz pracowników - napisano. Ponadto projekt: 

  • przewiduje wprowadzenie regulacji, które spowodują utworzenie dodatkowego funduszu motywacyjnego, z którego będzie mogła być przyznana jednorazowa nagroda specjalna za szczególne zaangażowanie w pracy,
  • wprowadza regulację dotycząca wypłaty dodatkowego wynagrodzenia sędziom sądów powszechnych, sądów wojskowych, sądów administracyjnych, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, asesorom sądowym oraz referendarzom sądowym ,
  • wprowadza regulację dotyczącą przyznania nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce nagrody specjalnej z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, w wysokości 1 125 zł.

Proponowane rozwiązania obejmują również wprowadzenie podstawy prawnej przekazania w roku 2023 z budżetu państwa do jednostek samorządu terytorialnego dodatkowych dochodów w wysokości ponad 14 mld zł. Środki te będą stanowiły uzupełnienie subwencji ogólnej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: budżet 2023 | nowelizacja budżetu | związki zawodowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »