Reklama

Będzie więcej pieniędzy na Partnerstwo Wschodnie

W nowym budżecie UE będzie więcej pieniędzy na "zagraniczne ambicje UE", w tym na Partnerstwo Wschodnie - zapowiedział w piątek w Lublinie unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski. Dodał, że plan budżetu będzie jeszcze poddany ostrym negocjacjom.

"Będzie więcej pieniędzy w ogóle na globalne ambicje Unii Europejskiej, to znaczy ta rubryka zostanie przy całej biedzie budżetowej" - powiedział Lewandowski na konferencji prasowej. Komisarz był proszony o komentarz do wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który na spotkaniu Przewodniczących Parlamentów Państw Partnerstwa Regionalnego podkreślił, że w nowym budżecie Unii Europejskiej niezbędne jest zapewnienie większych środków na Europejską Politykę Sąsiedztwa, a zwłaszcza na Partnerstwo Wschodnie.

Lewandowski zaznaczył, że w Unii Europejskiej jest tendencja do zmniejszania wydatków. Jak podał, już 14 państw spośród 27 członków UE zgrupowało się w tym celu. Jednak - zdaniem komisarza - więcej pieniędzy zostanie przeznaczone na "szeroko rozumiane ambicje zagraniczne UE", czyli na sprawy globalne, politykę w regionie Morza Śródziemnego i Partnerstwo Wschodnie.

Reklama

"Im większa Unia Europejska, tym większa odpowiedzialność za własny kontynent. On się nie kończy na wschodnich granicach Polski i dlatego zasługuje na większe finansowanie. W moim projekcie powinno być więcej pieniędzy" - mówił Lewandowski.

"To będzie więcej pieniędzy, niż te ponad 600 mln euro, które dotąd konsumuje Partnerstwo Wschodnie" - powiedział Lewandowski.

Lewandowski zastrzegł, że te zamiary nie są jeszcze przesądzone, tak jak cały budżet. "Plan tych finansów będzie poddany ostrym negocjacjom ze strony rządów i ze strony Parlamentu Europejskiego" - zaznaczył.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »