Reklama

Będziemy budować połączenie gazowe z Czechami

Delegacja pod przewodnictwem premier Ewy Kopacz wzięła udział w polsko-czeskich konsultacjach międzyrządowych. Wśród tematów rozmów były m.in. bezpieczeństwo energetyczne, współpraca regionalna i sytuacja na Ukrainie. Podpisane zostały dwa porozumienia, m.in. o współpracy przy realizacji połączenia gazowego Polska-Czechy.

Transport i energetyka

Reklama

Podczas rozmów w Pradze poruszono kwestię rozbudowy infrastruktury transportowej i energetycznej. "Będziemy budować połączenie gazowe między Czechami a Polską, (...) chcemy je budować przede wszystkim za pieniądze europejskie. Będziemy zabiegać o to, aby cała dokumentacja i stosowny wniosek znalazły się na biurku przedstawiciela Komisji Europejskiej do roku 2016 - oświadczyła szefowa polskiego rządu.

Podczas konsultacji omawiano także budowę połączenia drogowego łączącego Czechy z polskimi portami - Szczecinem i Świnoujściem. Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że jest to szczególnie ważne w kontekście planu uruchomienia jeszcze w tym roku gazoportu w Świnoujściu.

Agenda europejska

Premierzy rozmawiali o bieżących kwestiach europejskich. "Polska i Czechy popierają Plan Inwestycyjny dla Europy przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera. Pieniądze uruchomione w połowie bieżącego roku pozwolą na ponadregionalne inwestycje. Zdaniem premier Ewy Kopacz warunkiem ożywienia gospodarczego jest utrzymanie zasad tworzących wspólny europejski rynek, a w szczególności czterech unijnych swobód - zwłaszcza swobody przemieszczania się osób oraz swobodnego świadczenia usług, które bywają najczęściej kwestionowane.

Szefowie rządów Polski i Czech poruszyli też kwestię narastającego problemu napływu imigrantów do Europy, w kontekście tragedii nielegalnych imigrantów na Morzu Śródziemnym.

- Unia Europejska musi zabrać w tej sprawie głos. To ogromne wyzwanie, które będzie wymagać nie tylko zaangażowania poszczególnych krajów w umocnienie granic państw, ale też pomocy w rozwoju krajów afrykańskich -mówiła premier Ewa Kopacz na konferencji prasowej.

Bezpieczeństwo energetyczne

- Mówiliśmy również o unii energetycznej i o tym, jak ważna jest solidarność europejska na wypadek kryzysu dostaw gazu. Dostaw, które mogą być zakłócone, dlatego, że tym dostarczającym jest monopolista - stwierdziła premier Ewa Kopacz. Jak dodała, dzisiaj bezpieczeństwo europejskie zależy od solidarności państw w tej kwestii.

Wsparcie dla reform na Ukrainie

- Nadal kluczowe jest utrzymanie rozejmu i realizacja postanowień z Mińska, a jednoznaczna polityka Unii Europejskiej powinna zostać utrzymana- zadeklarowała szefowa rządu. Jak dodała, Ukraina potrzebuje wsparcia ze strony Unii Europejskiej, a pomoc ta ma zasadnicze znaczenie dla stabilizacji i dalszego rozwoju tego kraju.

Podpisane porozumienia

Konsultacje w Pradze były okazją do rozmów polskich i czeskich ministrów. Omawiano współpracę w obszarze spraw wewnętrznych, obrony, infrastruktury, gospodarki, środowiska i rolnictwa.

Podczas spotkań podpisano dwa dokumenty:

- Umowę międzyrządową o współpracy na wodach granicznych w dziedzinie gospodarki wodnej oraz

- Porozumienie dotyczące współpracy w celu realizacji połączenia gazowego pomiędzy Polską a Republiką Czeską.

Strategiczna współpraca

Premier Ewa Kopacz powiedziała po spotkaniu z czeskim premierem Bohuslavem Sobotką, że spotkanie w Pradze potwierdza strategiczny charakter relacji polsko-czeskich. Oba kraje są ważnymi partnerami w regionie i w Europie. - Dziękuję Bohuslav za zaangażowanie zarówno w sprawy europejskie jak i dwustronne - powiedziała szefowa rządu.

Jak dodała dobra współpraca między Polską a Czechami przekłada się na dobre i przyjazne stosunki między społeczeństwami tych państw. - Cieszę się, że udało się zbudować atmosferę nie tylko współpracy gospodarczej i wymiany handlowej, ale również dobre relacje między obywatelami - powiedziała premier Ewa Kopacz. Były to trzecie konsultacje rządów Polski i Czech. Pierwsze odbyły się w Pradze 15 lipca 2011 r. Drugie miały miejsce w Warszawie 13 maja 2013 roku.

_ _ _ _ _ _

Premierzy Litwy, Łotwy i Estonii zwrócili się w piątek do Polski i Unii Europejskiej o znalezienie rozwiązania kwestii sfinansowania interkonektora gazowego między Polską a Litwą - poinformowała agencja BNS.

Według niej szefowie rządów wysłali list w tej sprawie do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera i premier Ewy Kopacz.

- Jeśli chodzi o list, to uzgodniliśmy tę kwestię z premierami Łotwy i Estonii 10 kwietnia podczas spotkania bałtyckich premierów Bałtyckiej Rady Ministrów w Wilnie. Mamy nadzieję, że polska premier weźmie pod uwagę finansowanie projektu, który jest ważny dla wszystkich czterech krajów - głosi komunikat prasowy premiera Litwy Algirdasa Butkevicziusa. Jak zaznaczyła rzeczniczka Butkevicziusa, oczekuje się, że kwestia finansowania interkonektora zostanie rozwiązana do 17 maja.

Dowiedz się więcej na temat: Polsko!" | Czechy | Polska | gazociąg | ceny gazu | była

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »