Belgia. Ceny energii najniższe od 31 grudnia 2021 roku

Produkcja energii wiatrowej w Belgii osiągnęła w środę najwyższy poziom w historii - poinformował operator sieci wysokiego napięcia Elia. W rezultacie belgijska cena energii elektrycznej była na najniższym poziomie od 31 grudnia 2021 roku.

Ciepła pogoda wpływa na ceny energii z wiatru

O godz. 7.15 turbiny wiatrowe w Belgii wyprodukowały 4,505 MW energii elektrycznej, co odpowiada mocy około czterech reaktorów jądrowych. Nowy rekord jest częściowo spowodowany wzrostem mocy wiatrowych zarówno na lądzie, jak i na morzu - podała Elia, na którą powołuje się agencja Belga.

W ciągu najbliższych kilku dni spodziewany jest również silny wiatr, który przełoży się na niskie hurtowe ceny energii, a nawet "ujemne ceny w ciągu dnia", co oznacza, że wielcy konsumenci energii otrzymają pieniądze, gdy zużyją energię. Fakt, że wiele firm jest zamkniętych w okresie Bożego Narodzenia, a także łagodne temperatury przyczyniają się do niskich cen.

Reklama

Analitycy twierdzą, że ciepła pogoda w Europie odgrywa rolę w spadku cen, podobnie jak wysoki poziom produkcji energii wiatrowej.

Belgijska cena energii osiągnęła najniższy poziom od 31 grudnia 2021 roku. Cena energii z dostawą na następny dzień wynosiła średnio 9,68 euro za megawatogodzinę.

Pod koniec sierpnia cena energii elektrycznej z dostawą na następny dzień osiągnęła bezprecedensowy szczyt średnio 700,41 euro za megawatogodzinę. Było to spowodowane rekordowymi cenami gazu ziemnego - spowodowanymi rosyjską inwazją na Ukrainę - w połączeniu z awarią kilku francuskich elektrowni jądrowych, brakiem energii wiatrowej i wysokimi temperaturami.

Europejskie ceny gazu spadały

Europejskie ceny gazu również nadal spadały w środę ósmy dzień z rzędu. Cena gazu spadła poniżej 80 euro za megawatogodzinę, czyli poniżej poziomu sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Analitycy twierdzą, że łagodna pogoda w Europie odgrywa rolę w spadku, podobnie jak wysoki poziom produkcji energii wiatrowej. Ponadto Europa posiada wysokie rezerwy gazu - informuje Belga.

W zeszłym tygodniu unijni ministrowie energii ogłosili, że zostanie wprowadzony pułap cenowy na gaz ziemny, który może wejść w życie od połowy lutego. W sierpniu ceny gazu ziemnego wzrosły do 345 euro za megawatogodzinę na rynku hurtowym, co stanowi rekord. Obecnie ceny gazu oscylowały wokół 77 euro za megawatogodzinę, a to najniższy poziom od początku inwazji Rosji na Ukrainę pod koniec lutego.

GAZ ZIEMNY

1,77 -0,01 -1,07% akt.: 22.02.2024, 04:11
  • Max 1,78
  • Min 1,76
  • Stopa zwrotu - 1T 1,80%
  • Stopa zwrotu - 1M -32,54%
  • Stopa zwrotu - 3M -40,97%
  • Stopa zwrotu - 6M -33,85%
  • Stopa zwrotu - 1R -26,41%
  • Stopa zwrotu - 2R -61,71%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY
PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »