Reklama

Belka obawia się o złotego

Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka w rozmowie z agencją Reutera wyraził wczoraj obawę przed wzmocnieniem wartości złotówki wobec euro, co zaszkodziłoby biznesowi i miało wpływ na politykę stóp procentowych.

- Czego się obawiam, to wznowienie trendu aprecjacji złotego wobec euro. Może to skomplikować proces ożywienia biznesu - zapowiedział w wywiadzie przy okazji konferencji ekonomicznej w Wiedniu.

Agencja Reutera przypomina, że Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła w tym miesiącu stopy procentowe bez zmian (na swym ostatnim posiedzeniu RPP - ku zaskoczeniu większości ekonomistów - nie zdecydowała się na zmniejszenie stóp.

Podstawowa stopa procentowa pozostała na poziomie 2 proc. w skali rocznej - PAP) ale przy wzroście gospodarczym na poziomie 3,3 proc. PKB w trzecim kwartale i notowanym w minionym miesiącu najszybszym spadku cen konsumpcyjnych w ciągu trzech dekad, RPP jest podzielona co do dalszych kroków.

Reklama

"Niektórzy chcieliby pójść dalej z obniżkami stóp, niektórzy tego nie chcą, a część chce poczekać" - zapowiedział Belka, dodając, że w obecnej sytuacji "trudno zdefiniować, w którą stronę to pójdzie".

- Wyłożyłem sprawę jasno, że według mnie jest nadal pewna przestrzeń na obniżkę stóp - wskazał Belka w rozmowie z agencją, która przypomina, że jego stanowisko jest w Radzie w mniejszości.

Prezes NBP ocenił również, że dopóki notowany jest wzrost płac, zjawisko deflacji powinno zaniknąć na początku przyszłego roku. Wyraził opinię, że nie jest priorytetem osiągnięcie 2,5-proc. celu inflacji do końca kadencji RPP w 2016 roku. Odrzucił sugestie dotyczące możliwości obniżenia tego celu."Kolejna Rada Polityki Pieniężnej odziedziczy rekordowo niską inflację" - powiedział.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »