Bezrobocie w kwietniu niższe niż w marcu. Są nowe dane GUS

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące zatrudnienia w Polsce. Stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,2 proc. wobec 5,4 proc. miesiąc wcześniej.

Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,2 w kwietniu 2023 roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). To oznacza, że stopa bezrobocia spadła zarówno w ujęciu miesięcznym (o 0,2 pkt. proc.), jak i w rocznym (o 0,4 pkt. proc.).

 W marcu stopa bezrobocia wyniosła 5,4 proc., a w lutym 5,5 procent. W kwietniu zeszłego roku stopa bezrobocia wynosiła 5,6 procent.

Resort rodziny i polityki społecznej szacował wcześniej, że stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,3 proc. Konsensus opracowany przez PAP Biznes także wskazywał na spadek stopy bezrobocia do 5,3 procent.

Reklama

Najniższe bezrobocie jest w Wielkopolsce

Jak podał GUS, w kwietniu liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 821,9 tys. wobec 846,9 tys. osób w marcu.

Poziom bezrobocia jest różny w poszczególnych województwa. W warmińsko-mazurskim bezrobocie jest największe i wyniosło w kwietniu 8,9 procent. Najniższe było w wielkopolskim, gdzie wyniosło 3 procent.

W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia obniżyła się we wszystkich województwach (najbardziej w warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim oraz lubelskim). Również w skali roku natężenie bezrobocia zmniejszyło się we wszystkich województwach. W największym stopniu w województwie lubelskim (o 0,7 pkt. proc.).

Poziom bezrobocia w poszczególnych województwach prezentuje poniższa mapa:

Polska należy do państw z najniższą stopą bezrobocia w UE

Stopa bezrobocia BAEL w całej Unii Europejskiej wyniosła w marcu 6,2 procent. W strefie euro zaś 6,8 proc. W obu przypadkach jest ona niżej o 0,1 pkt proc. w porównaniu do lutego. W porównania do marca 2021 r. poprawa jest bardziej widoczna: wtedy w UE stopa bezrobocia wynosiła jeszcze 7,5 proc., a w strefie euro 8,2 proc.

Dane o stopie bezrobocia BAEL publikuje Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat).

Według danych Eurostatu Polska należy do państw z najniższym poziomem bezrobocia w Unii Europejskiej. Zgodnie z metodologią BAEL, w marcu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3 proc. Niższe bezrobocie było jedynie w Czechach i Niemczech (odpowiednio 2,3 i 2,9 proc.).

Metodologia wyliczania stopy bezrobocia przez Eurostat różni się od tej, z której korzysta GUS. Eurostat w swoich danych uwzględnia osoby w wieku od 15 do 74 lat. Za bezrobotne uznaje osoby w tym wieku, które nie mają pracy, mogą ją rozpocząć w ciągu dwóch tygodni i aktywnie poszukiwały zatrudnienia w ciągu ostatnich 4 tygodni. Z kolei w Polsce w statystykach dotyczących bezrobocia są liczone jedynie osoby od 18. roku życia, a przed wiekiem emerytalnym (czyli do 60. lub 65. roku życia).

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: bezrobotni | stopa bezrobocia | praca | rynek pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »