Bezterminowe prawo jazdy straci ważność. Trzeba będzie wymienić dokument

Bezterminowe prawo jazdy straci ważność. W związku z wieloma zmianami, które weszły w życie w ciągu ostatniej dekady, kierowcy będą musieli wymienić dokument potwierdzający prawo do kierowania pojazdami. Znamy już datę, do kiedy kierowcy mają czas na wymianę prawa jazdy.

Kierowcy, którzy dysponują prawem jazdy bezterminowym, w teorii cieszą się nim bez ograniczenia czasowego, jednak w praktyce będą zmuszeni wkrótce dokonać jego wymiany.

Prawo jazdy z określonym terminem ważności obowiązuje w Polsce od ponad dekady. Jednak przed 18 marca 2013 roku było ono wydawane bezterminowo - i to właśnie ci kierowcy muszą pilnować terminów, w przeciwnym razie utracą prawo do kierowania samochodem i innymi pojazdami.

Reklama

Bezterminowe prawo jazdy straci ważność. Kiedy trzeba będzie wymienić dokument?

W ciągu ostatnich 10 lat wiele zmieniło się w wyglądzie prawa jazdy - jest nowa szata graficzna, znajdziemy na nim inne dane właściciela, a dokument udostępniany jest w wersji elektronicznej w aplikacji mObywatel.

Wszystko to sprawia, że stare prawa jazdy kwalifikują się do wymiany i taka decyzja już zapadła.

Kierowcy posiadający starą wersję prawa jazdy będą je musieli wymienić najwcześniej w 2028 roku. Cały proces ma zakończyć się w 2033 roku. Nie będzie miało znaczenia, kiedy kierowca zdecyduje się na wymianę. Ważne, by zmieścić się w przeciągu tych pięciu lat. Im później jednak to zrobimy, tym później nasze prawo jazdy będzie trzeba wymienić ponownie. 

Kierowcy będą mieli zatem pięć lat na wymianę dokumentu i przez najbliższe pięć mogą spać spokojnie. Świeży dokument będzie mieć jednak już swój konkretny termin ważności. Prawo jazdy będzie trzeba wymienić po 15 latach.

Wymiana prawa jazdy. Ile to będzie kosztować?

Kosztami wymiany prawa jazdy zostanie obarczony kierowca. Koszt wydania nowego prawa jazdy wyniesie 100,50 zł: 100 zł będzie kosztowało wyrobienie dokumentu, a 50 gr wyniesie opłata ewidencyjna.

Dodatkowo, jeżeli kierowca nie będzie posiadał ważnych badań lekarskich stwierdzających zdolność do kierowania pojazdami, będzie musiał wyrobić je u lekarza - koszt to kolejne 200 zł. Co ważne, nie będzie konieczności aktualizowania ich w każdej kategorii.

Konieczne będzie również aktualne zdjęcie kierowcy - za wykonanie fotografii trzeba będzie zapłacić od około 25 do nawet 50 zł

Od stycznia 2013 roku prawa jazdy w Polsce wydawane wyłącznie na określony termin. Trzeba pamiętać, że uprawnienie do prowadzenia pojazdów kategorii: B, B1, B+E, A, A1, A2, AM i T wydawane są raz na 15 lat. W przypadku kategorii: C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D+E, D1+E dokument trzeba wymienić po pięciu latach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy | dokument | termin ważności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »