Ceny olejów roślinnych na rynkach spadają. Niższe ceny na sklepowych półkach

Ceny olejów roślinnych, które gwałtowanie rosły zwłaszcza od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę, zaczęły spadać - na światowych rynkach nawet o kilkadziesiąt procent. Olej tanieje także na sklepowych półkach. Litr oleju w niektórych dyskontach można już kupić za 6-7 zł. Jeszcze kilka tygodni temu ceny były zdecydowanie wyższe.

Ceny oleju roślinnego na światowych rynkach zaczęły rosnąć jeszcze na długo przed wybuchem wojny w Ukrainie, ta jedynie pogłębiła problem i przyspieszyła gwałtowne wzrosty. 

W marcu 2022 roku ceny oleju roślinnego wzrosły nawet o 90 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem - przypomina "Rzeczpospolita". Wszystko to za sprawą tego, że Ukraina i Rosja były światowymi producentami roślin oleistych i olejów.

Najwięcej rzepaku z Ukrainy. Wszystko popsuła wojna

Ukraina od wielu lat była największym dostawcą rzepaku na polski rynek - w 2021 roku sprowadziliśmy od niej 86 tys. ton, czyli 17 proc. całego importu do Polski. Do tego 43 tys. ton oleju rzepakowego (18 proc.), a więcej przywieźliśmy jedynie z Czech.

Reklama

Po tym, jak w Ukrainie rozpoczęła się wojna, dostawy zostały poważnie zaburzone, a ceny oleju wystrzeliły mocno do góry.  

Subindeks światowych cen olejów roślinnych, który wyznaczany jest przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), znalazł się na historycznie wysokim poziomie i osiągnął rekordowy 252 pkt. - wystarczył zaledwie miesiąc, żeby wzrósł o 1/4.

Po wielu miesiącach ceny oleju spadają. Obniżki widać na sklepowych półkach

Polacy przez ostatnie miesiące musieli zmagać się z wysokimi cenami oleju. Litr oleju kosztował nawet kilkanaście złotych. 

Spadki cen widać na światowych rynkach. W ciągu roku subindeks światowych cen olejów roślinnych spadł o blisko 30. proc., a od czasu wybuchu wojny przeszło o połowę. Spadki widać także we wrześniu - o 5 pkt. w porównaniu z sierpniem. 

W zakładach tłuszczowych średnie ceny oleju rzepakowego był niższe nawet o 35 proc. w porównaniu z 2022 rokiem - podaje resort rolnictwa.  

Niższe ceny oleju powoli widać także na sklepowych półkach w naszym kraju. Litr oleju w promocyjnych cenach potrafi już kosztować 6-7 zł. 

Rekordowa produkcja oleju rzepakowego w Polsce też wpłynęła na niższe ceny

Tylko w pierwszym półroczu 2023 roku polskie tłocznie przerobiły o 107 tys. ton rzepaku więcej niż rok wcześniej. Wszystko to sprawiło, że po ubiegłorocznych podwyżkach, a nawet problemach z dostępem, ceny oleju rzepakowego w sklepach spadają. 

- Cena sprzedaży oleju rzepakowego w zakładach tłuszczowych w Polsce wyniosła 10 września 2023 r. - 6273 zł za tonę. 11 września 2022 r. było to 8370 zł - podaje Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Niskie ceny oleju w sklepach biorą się także z niskich cen w skupach - według rolników ceny są nawet zbyt niskie. Wszystko to sprawia, że z sytuacji na rynku cieszą się konsumenci, ale producenci rzepaku nie są zadowoleni. - Trzeba pamiętać, że tegoroczny rzepak został wyprodukowany po bardzo wysokich kosztach, zwłaszcza nawozów - mówi Juliusz Młodecki, prezes zarządu Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, cytowany przez "Gazetę Wrocławską".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: olej | ceny | ceny w sklepach | rzepak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »