Biopaliwa z poprawkami

Senat z poprawkami przyjął ustawę o biopaliwach. Do obrotu będą mogły być wprowadzane paliwa ciekłe i biopaliwa z oznakowaniem określającym procentową zawartość biokomponentów, a ich sprzedaż będzie mogła być prowadzona z odrębnych, oznakowanych dystrybutorów.

Zaproponowane przez Senat poprawki będą jeszcze rozpatrzone przez Sejm. Senat rekomenduje Sejmowi przyjęcie m.in. poprawki, która zakłada, że przez 5 lat od wejścia w życie ustawy, biokomponenty mogą być produkowane wyłącznie z surowców rolniczych produkowanych na terenie Polski.

Senat proponuje również okres przejściowy. Przyjęta w tej sprawie poprawka zakłada, że przez 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy surowce rolnicze, surowy spirytus rolnicy, surowy olej rzepakowy mogą być wykorzystywane do produkcji biokomponentów bez umów kontraktacji lub dostawy. Posłuchaj relacji reportera Mikołaja Jankowskiego:

Reklama

Senatorowie chcą, aby - tak jak uchwalił Sejm - ustawa weszła w życie 1 października 2003 roku.

Za przyjęciem ustawy o biopaliwach z poprawkami głosowało w piątek 67 enatorów, przeciw było 2, dziewięciu senatorów wstrzymało się od głosu.

Sejm uchwalił ustawę o biopaliwach na początku lipca.

Balicki: nowa ustawa o biopaliwach lepsza od poprzedniej

Nikt nie wykazał, że na ustawie o biopaliwach skorzystają rolnicy, choć jest ona lepsza w porównaniu z poprzednią, zawetowaną w styczniu br. przez prezydenta - poinformował w piątek senator Marek Balicki (SLD-UP) po zakończeniu głosowania w Senacie nad poprawkami do ustawy o biopaliwach.

Senat przyjął w piątek uchwałę w sprawie ustawy o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych."Ta ustawa może nie być tak korzystna dla przeciętnego rolnika, jak się mówi. Może się okazać korzystna dla tych, którzy będą zajmowali się produkcją biokomponentów" - powiedział Balicki, który był współautorem wniosku o odrzucenie ustawy przez Senat.

Pytany przez dziennikarzy o to, co radziłby prezydentowi w sprawie ustawy o biopaliwach, Balicki powiedział: "wymaga to namysłu i analizy ratio legis ustawy. Można założyć, że państwo może ingerować w gospodarkę, ale wtedy, kiedy jest niewątpliwy interes publiczny, a jeśli to jest interes jakichś grup gospodarczych, to sprawa wygląda inaczej".

Dodał, że nie zna żadnych wypowiedzi prezydenta w sprawie tej ustawy.

Zwrócił też uwagę, że senatorowie przegłosowali 5-letni okres przejściowy na produkowanie biopaliw tylko z polskich surowców. "Jest teraz pytanie do rządu i Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej o ocenę prawną tego przepisu. Pojawią się wątpliwości o zgodność z prawem unijnym" - dodał.

RMF/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Senat | biopaliwo | Sejm RP | biopaliwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »