Bogaci Niemcy. Ich zasoby finansowe wzrosły do rekordowego poziomu

Niemcy wciąż odkładają dużo pieniędzy, chociaż lokowanie ich na kontach oszczędnościowych w zasadzie przestało się opłacać. O wiele mniejszym zainteresowaniem z ich strony cieszy się natomiast inwestowanie w akcje.

Mimo niskiego poziomu odsetek obywatele Niemiec są w sumie tak zamożni jak nigdy dotąd. Ich zasoby finansowe w formie gotówki, papierów wartościowych, obligacji bankowych i sum ulokowanych na kontach różnych instytucji ubezpieczeniowych opiewały w drugim kwartale tego roku na sumę 6 bilionów 237 miliardów euro, o czym poinformował 11 października br. Niemiecki Bank Federalny z siedzibą we Frankfurcie nad Menem. Oznacza to wzrost o 95 miliardów euro, albo o 1,5 procent w porównaniu z sytuacją w pierwszym kwartale.

Po uwzględnieniu ciążącego na nich zadłużenia, wzrost zasobów finansowych Niemców wyniósł w drugim kwartale bieżącego roku o 70 miliardów euro i osiągnął sumę 4 bilionów 401 miliardów euro.

Reklama

Niemcy inwestują tradycyjnie i nie lubią ryzyka

Niemcy w dalszym ciągu stawiają na przechowywanie pieniędzy w gotówce i na kontach bankowych, co jednak z uwagi na ich wyjątkowo niskie oprocentowanie przestało się opłacać. Ma to jednak tę zaletę, że w razie potrzeby pieniądze są szybko dostępne.

Niektóre instytucje kredytowe w Niemczech żądają obecnie od swych klientów prywatnych, posiadających duże sumy pieniędzy na koncie, ich ujemnego oprocentowania. Mimo to pod koniec czerwca zasoby finansowe przechowywane w gotówce i w formie depozytów bankowych wyniosły prawie 2 biliony 520 miliardów euro. W drugim kwartale wzrosły one o ponad 43 miliardy euro.

Książeczki oszczędnościowe są wciąż popularne

Po raz drugi z rzędu obywatele RFN odłożyli więcej pieniędzy na książeczkach i certyfikatach oszczędnościowych. Przedtem, przez cztery kolejne lata, ich wkłady ulokowane w tej formie stale malały. "W dalszym ciągu obserwujemy przewagę lokat umożliwiających szybki dostęp do pieniędzy i nie obciążonych większym ryzykiem" - stwierdza Niemiecki Bank Federalny.

Dużym powodzeniem cieszą się w dalszym ciągu ubezpieczenia na życie i inne formy zabezpieczenia finansowego na starość. Zasoby finansowe, przechowywane w tej formie, wzrosły w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku o 15 miliardów euro i wyniosły prawie 2 biliony 297 miliardów euro.

A co z akcjonariuszami i giełdą?

Inwestowanie przez Niemców w akcje i fundusze inwestycyjne wzrosło tylko nieznacznie, bo zaledwie o 10 miliardów euro. W porównaniu z innymi formami inwestowania ich udział jest wciąż marginalny. W sumie pod koniec czerwca Niemcy ulokowali w akcjach 651,5 miliarda euro oraz niespełna 614 miliardów euro na funduszach inwestycyjnych.

Akcjonariusze skorzystali w drugim kwartale roku na wzroście kursów na giełdach. Niemiecki Bank Federalny podał, że ich zysk wyniósł niespełna 19 miliardów euro.

Przedstawiona przez niego ocena sytuacji majątkowej Niemców uwzględnia gotówkę, papiery wartościowe i sumy ulokowane w instytucjach ubezpieczeniowych, nie obejmuje natomiast ich nieruchomości. Nie podaje ona także żadnych informacji na temat różnic w sytuacji majątkowej poszczególnych obywateli.

Duże rozwarstwienie majątkowe w Niemczech

Z opublikowanej niedawno analizy Niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką (DIW) wynika jednak, że rozwarstwienie majątkowe Niemców jest bardzo duże.

W rękach 10 procent najbogatszych Niemców pozostaje ponad połowa majątku (56 procent), podczas gdy uboższa połowa społeczeństwa dysponuje zaledwie udziałem w wysokości 1,3 procent. Za pomyślną wiadomość można uznać to, że rozwarstwienie majątkowe w Niemczech nie zwiększyło się w ciągu ostatnich 10 lat. W odróżnieniu o Niemieckiego Banku Federalnego analiza DIW obejmuje także nieruchomości. Ich właściciele korzystają z boomu na nie i są tą grupą obywateli RFN, których majątek wzrasta najszybciej.

(dpa / jak), Redakcja Polska Deutsche Welle

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »