Bon turystyczny: co powinieneś wiedzieć?

Jeszcze w te wakacje opiekunowie dzieci do 18 roku życia będą mogli skorzystać z bonu turystycznego, czyli 500+ na wakacje dla dziecka. Pierwsze świadczenia powinny trafić do rodziców pod koniec lipca. Interia wyjaśnia w jaki sposób skorzystać z bonu.

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 złotych, które przysługuje każdemu dziecku do 18 roku życia i dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności. W przypadku dziecka niepełnosprawnego osoba uprawniona otrzyma dodatkowy bon w wysokości 500 zł, czyli łącznie świadczenie o wartości 1000 zł. Bon jest wolny od podatku i nie wlicza się go do wysokości dochodu. Bonem można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego na terenie kraju. Szacuje się, że z bonu będzie mogło skorzystać ok. 6,5 miliona dzieci, w tym także dzieci rodziców pracujących za granicą.

Reklama

Jak otrzymać bon?

Ustawa o bonie turystycznym została już podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, co oznacza rychły start programu. - Planujemy, że z bonów będzie można korzystać już od przełomu lipca i sierpnia - powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową prezes ZUS, Gertruda Uścińska. Informacja o możliwości aktywowania bonu pojawi się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rozwoju, po zakończeniu prac nad infrastrukturą informatyczną. Uruchomiona zostanie także specjalna infolinia, dzięki której turyści i przedsiębiorcy turystyczni będą mogli uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące bonu.

Żeby skorzystać z 500+ na wakacje dla dziecka, nie trzeba będzie składać wniosku, a jedynie aktywować bon. Do tego potrzebne będzie konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W celu aktywacji bonu osoba uprawniona do jego odebrania powinna zalogować się systemie PUE ZUS (za pomocą profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego). Następnie trzeba będzie potwierdzić poprawność danych albo dokonać aktualizacji danych dotyczących adresu poczty elektronicznej i numer telefonu. 

Jak zapowiedziała w rozmowie z PAP Gertruda Uścińska: na PUE, w roli "Ogólne", w panelu bocznym powstanie osobna zakładka dla osób korzystających z bonu. Bon, w formie unikalnego, 16-cyfrowego numeru, zostanie przekazany za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Gdzie i jak zapłacić bonem?

Bon trzeba będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Bonem będzie można opłacić np.: pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym na terenie Polski. Usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, za które płatność zostanie dokonana za pomocą bonu, mają być realizowane na rzecz dziecka, na które przyznano bon. Oznacza to, że bonem nie będzie można zapłacić na przykład za pobyt w hotelu opiekuna dziecka.

Z bonu nie będzie można skorzystać w dowolnym miejscu, lecz tylko w tych punktach wypoczynkowych, których właściciele uprzednio zarejestrują się w systemie teleinformatycznym PUE ZUS. Lista podmiotów, u których będzie można zapłacić za pomocą bonu, będzie publikowana na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

Za pomocą bonu będzie można dokonywać płatności wielokrotnie, aż do wyczerpania kwoty świadczenia. Osoba uprawniona zapłaci bonem także wtedy, gdy wartość usługi hotelarskiej lub imprezy turystycznej będzie przekraczać wartość bonu. W takiej sytuacji płatność pozostałej część wynagrodzenia powinna nastąpić gotówką, przelewem itp. Bon wygaśnie 31 marca 2022 r. Nie podlega on wymianie na gotówkę, ani na inne środki płatnicze.

Przedsiębiorcy turystyczni, którzy będą chcieli przyjmować płatności za pomocą bonu, będą musieli zarejestrować się w systemie teleinformatycznym PUE ZUS. Termin, od którego ruszy rejestracja w systemie teleinformatycznym, zostanie opublikowany na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rozwoju.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bon turystyczny | wakacje | turystyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »