Borys: Pociągi wodorowe w Polsce w perspektywie 2025 r.

Jak powiedział prezes PFR Paweł Borys, Polska inwestuje w badania i rozwój nad wodorem. - Stworzyliśmy pierwszą w Europie lokomotywę wodorową. Chcemy także zbudować pojazdy pasażerskie napędzane wodorem w perspektywie 2025 r. - zapewnił.

- Jako Polski Fundusz Rozwoju w ramach inwestycji w PESA czy szerzej, w ramach inwestycji kolejowych, inwestujemy w badania i rozwój nad wodorem. Stworzyliśmy pierwszą w Europie lokomotywę wodorową, która teraz przechodzi ostatni etap testów - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

- Chcemy także zbudować pojazdy pasażerskie napędzane wodorem w perspektywie 2025 r. Chodzi o pojazdy zespolone, a więc pojazdy bez wydzielonej lokomotywy, bo istniejąca już lokomotywa służy do przewozów towarowych - dodał. 

Borys: Zachęcam samorządy do składania zamówień

Paweł Borys dodał, że PFR stara się zachęcić samorządy, aby składały pierwsze zamówienia na pojazdy pasażerskie, napędzane wodorem.

Reklama

- Ostatnio organizowaliśmy konferencję z samorządami, bo najlepiej jest tworzyć konkretny produkt pod konkretne pierwsze zamówienie i zachęcaliśmy samorządy, aby skorzystały ze środków, które są na rozwój niskoemisyjnego transportu kolejowego i żeby zamawiały pojazdy pasażerskie o napędzie wodorowym - powiedział Paweł Borys.

Czytaj również: Niemcy. Pierwsze pociągi na wodór wyjechały na trasę

Jego zdaniem, takie zamówienia ze strony samorządów pomogłyby w wypracowaniu i rozwinięciu technologii wodorowych w przewozach.

- Takie pojazdy są droższe w wytworzeniu i eksploatacji, więc wymagają dofinansowania, ale chcemy, aby w tym transporcie kolejowym Polska miała własną technologię, jeśli idzie o przewozy towarowe pasażerskie - powiedział prezes PFR.

Biznes INTERIA na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Zobacz również:

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »