Reklama

BRE Bank: W kwietniu kolejna podwyżka stóp procentowych

W opinii ekonomistów z BRE Banku do kolejnej podwyżki stóp procentowych w Polsce dojdzie na kwietniowym posiedzeniu RPP, zaś łączna skala zacieśnienia polityki pieniężnej w tym roku wyniesie 75-100 pb.

- Oceniamy, że do kolejnej podwyżki stóp procentowych dojdzie w kwietniu, zaś łączna skala zacieśnienia polityki pieniężnej w tym roku wyniesie 75-100 pb - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami główny ekonomista BRE Banku Ernest Pytlarczyk.

Dodał, że jednym z argumentów za wstrzymaniem się z podwyżką stóp w marcu jest niestabilna sytuacja na świecie, która mogłaby spowodować, że podwyżka nie będzie miała pełnego przełożenia na gospodarkę. W jego opinii nie bez znaczenia są także słowa prezesa NBP Marka Belki, który ocenił w poniedziałek, że tak długo, jak wzrost cen nie przekłada się na jasne sygnały większej presji na wzrost płac, bank centralny powinien być umiarkowany w swoich reakcjach.

Reklama

W opinii Pytlarczyka inflacja od maja zacznie się obniżać, zaś jej średnioroczny wskaźnik ukształtuje się na poziomie ok. 3,7 proc.

- Na styczniowy wzrost inflacji do 3,8 proc. rdr bardzo duży wpływ miały ceny żywności oraz efekt wyższego VAT. Liczymy, że po przeszacowaniu koszyka inflacyjnego w marcu GUS zweryfikuje te dane do poziomu 3,6 proc. - powiedział.

- Inflacja w kolejnych miesiącach może wrosnąć jeszcze do poziomu nieco powyżej 4,0 proc., jednak od maja czynniki statystyczne zaczną działać w kierunku˙jej obniżenia. Poziom 5,0 proc. nam nie grozi. W grudniu inflacja powinna ukształtować się na poziomie 3,3-3,6 proc., zaś średnioroczny wskaźnik powinien wynieść ok. 3,7 proc. - dodał.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 3,8 proc. w stosunku do stycznia 2010 roku, a w porównaniu z grudniem 2010 r. wzrosły o 1,2 proc.

Dowiedz się więcej na temat: bank | BRE Bank SA | skala | w polsce | Rada Polityki Pieniężnej | bre | tym | bańki | inflacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »