​Brytyjczycy żałują brexitu? Większym zaufaniem darzą UE niż własny rząd i parlament

Brytyjczycy darzą większym zaufaniem Unię Europejską niżeli własny parlament czy rząd - wynika z raportu World Values Survey. Na przestrzeni ostatni czterech lat władze tego kraju straciły w oczach obywateli, natomiast wspólnota państw europejskich zyskała.

Jak wynika z badania organizacji World Values Survey, badającej nastawienie społeczne obywateli do instytucji państwowych, od 2018 do 2022 roku zaufanie Brytyjczyków do ich rządu oraz parlamentu zmniejszyło się. W tym samym okresie lepiej postrzegana od lokalnych władz była Unia Europejska.

W 2018 roku, czyli po dwóch latach od ogólnokrajowego referendum na temat brexitu, a także na dwa lata przed dopełnieniem formalności Wielkiej Brytanii w sprawie opuszczenia UE, tamtejszy rząd cieszył się zaufaniem 28 proc. obywateli, a parlament 32 proc., czyli takim samym jak właśnie wspólnota europejska.  

Reklama

Jednak w 2022 r. odsetek zaufania wobec brytyjskich władz zmalał - wobec parlamentu o 10 pkt. proc. (22 proc.), a w przypadku rządu o 9 pp. (19 proc.). Natomiast stosunek Brytyjczyków wobec UE polepszył się o 7 pp. do wskaźnika 39 proc. Taka sytuacja, w której UE jest lepiej postrzegana od władz Wielkiej Brytanii, jest pierwszą od blisko 30 lat, tj. od wczesnych lat dziewięćdziesiątych.

Trzy lata po brexicie

Oficjalne wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE nastąpiło 1 lutego 2020 r. Jak wynika z sondażu organizacji YouGov, trzy lata po tym wydarzeniu perspektywa brytyjskiego społeczeństwa zmieniła się i ocenia ono gorzej tamtejszą decyzję.  

W 2016 r. z badania organizacji wynikało, że wystąpienie ze struktur UE jako słuszne oceniało 46 proc. badanych. Natomiast 42 proc. wskazywało, że byłaby to zła decyzja. W 2023 r., tj. po trzech latach od brexitu, odsetek jego zwolenników zmalał do 34 proc., natomiast jego przeciwników wzrósł do 54 proc.  

Wielka Brytania, podobnie jak większość krajów Europy, mierzy się z wysoką inflacją i pełną paletą wynikających z niej skutków. Z danych za luty br. roku wynika, że wzrost cen towarów i usług na Wyspach wyniósł 10,4 proc. w relacji rocznej, wobec 10,1 proc. w styczniu. Jednocześnie w październiku ub.r. odnotowano w tym kraju dotychczasowy szczyt inflacyjny - wówczas 11,1 proc. rok do roku - niewidziany na Wyspach od 40 lat. 

Oprac. Alan Bartman

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wielka Brytania | brexit | UE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »