Bułgaria przyjmie euro, ale z opóźnieniem. Podano nową datę

Bułgaria przystąpi do strefy euro 1 stycznia 2025 roku - wynika z projektu opublikowanego na rządowym portalu strategy.bl. Wcześniej Sofia zapowiadała, że wymiana lewów na walutę europejską odbędzie się za trzy miesiące - 1 stycznia 2024 r. Winę za zmianę daty ma ponosić tymczasowy rząd Kiriła Petkowa, który zimą nie złożył o czasie raportu dotyczącego spełnienia kryterium przyjęcia euro.

"Nasz kraj nie dotrzymał poprzedniego docelowego terminu wprowadzenia euro w Bułgarii – 1 stycznia 2024 r., po tym jak w lutym rząd tymczasowy nie przedstawił raportu o spełnieniu kryteriów członkostwa w strefie euro" - informuje gazeta "Vesti".

Bułgaria w strefie euro. Przyjęcie wspólnej waluty w 2024 r. nie było możliwe

Decyzje o odejściu od krajowej waluty na rzecz europejskiej ogłoszono osiem lat temu, w 2015 roku. W związku ze zmianą daty, przyjęta wtedy uchwała ma zostać zmodyfikowana. Jak donosi bułgarska prasa, obecnie trwają zmiany w rozporządzeniu Rady Ministrów o powołaniu rady koordynacyjnej przygotowującej kraj do członkostwa w strefie euro.

Reklama

Media uzasadniają, że przyjęcie w przyszłym roku europejskiej waluty nie jest niemożliwe. Nie tylko przez niedopełnienie wymagań niezbędnych do uzyskania członkostwa w strefie euro. Argumentują, że głównym winowajcą jest trwający od połowy 2021 r. kryzys polityczny. 

"Choć znaczna część niezbędnych ustaw została skierowana do parlamentu, brak porozumienia pomiędzy siłami politycznymi doprowadził do opóźnienia ich przyjęcia, a potem do rozwiązania poprzedniego parlamentu bez ostatecznego rozstrzygnięcia w sprawie tych tekstów" - dowiadujemy się z "Vesti".

Bułgarzy sceptycznie o gotowości kraju do przyjęcia wspólnej waluty

Po kwietniowych, przedterminowych wyborach parlamentarnych, nowy rząd powstał w czerwcu. Jak donoszą media, rządzący gabinet, podobnie jak deputowani, bardzo poważnie potraktowali wstąpienie do strefy euro. W parlamencie przyjęto kilka ustaw bez których nie jest możliwa zmiana waluty. Jedną z nich - o Narodowym Banku Bułgarii (BNB) - pozytywnie ocenił już Europejski Bank Centralny. Dokument zawiera zalecenia techniczne dotyczące wprowadzenie euro. 

Z sondażu przeprowadzonego dwa miesiące temu przez Eurobarometr wynika, że zmianę waluty popiera 52 proc. ankietowanych mieszkańców Bułgarii, o 5 punktów procentowych więcej niż rok wcześniej. 28 proc. jest "blisko wyrażenia zgody". Kategorycznie przeciwko zmianie waluty wypowiedziało się 12 proc. ankietowanych. Tylko 27 proc. wyraziło zaś opinię, że kraj jest "gotowy do wprowadzenia euro". 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bułgaria | strefa euro | euro | waluta euro | przyjęcie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »