Reklama

Burmistrz Zakopanego: Wprowadzenie opłaty za wjazd do miasta nierealne

Wprowadzenie opłaty za wjazd do Zakopanego to pomysł nierealny - ocenił w piątek burmistrz Zakopanego Leszek Dorula. Taką opłatę w wysokości 5 zł od pojazdu zaproponował jeden z radnych podczas sesji Rady Miasta.

- Jako mieszkaniec miasta pod Giewontem i jako burmistrz Zakopanego źle bym się czuł, gdybyśmy pobierali opłatę wjazdową. Ja również wyjeżdżając gdzieś na wczasy, na przykład nad morze, nie chciałbym, aby ode mnie pobierano opłatę za wjazd do miasta turystycznego - powiedział PAP Dorula.

Jak dodał, wprowadzenie opłaty wjazdowej do miasta byłoby trudne do wyegzekwowania, a co dopiero do wprowadzenia. - Każdy z radnych może wyrazić swoją opinię, swoje zdanie i może zgłaszać wnioski na forum rady. Wprowadzenie opłaty wjazdowej to jak dotychczas tylko pomysł radnego - podkreślił burmistrz.

Reklama

Wojciech Tatar, radny który zainicjował dyskusję na temat wprowadzenia opłaty wjazdowej do Zakopanego wyjaśnił, że opłata nie dotyczyłaby stałych mieszkańców Zakopanego oraz turystów przyjeżdżających tutaj do hoteli, czy pensjonatów na dłużej i uiszczają tak zwaną opłatę miejscową, czyli 2 zł za pełną dobę pobytu pod Giewontem.

- Opłatę 5 zł musieliby zapłacić kierowcy samochodów ciężarowych, autobusów, osobówek, które wjeżdżają do Zakopanego na jeden dzień. Dotyczyłoby to też turystów, którzy nocuję poza Zakopanem. Turysta, który na przykład nocowałby w Białym Dunajcu, a przyjeżdżał do Zakopanego na noc sylwestrową, musiałby ponieść taką opłatę - wyjaśnił Tatar.

Zarobione w ten sposób pieniądze w całości miałyby być przeznaczone na ochronę środowiska. Według radnego wnoszący opłatę kierowca samochodu dostałby naklejkę, rodzaj winiety. Ponadto turyści meldujący się w Zakopanem dostawaliby za darmo taką winietę od hotelarzy czy kwaterodawców. Turyści mieszkający w sąsiednich miejscowościach taką winietę musieliby zakupić według radnego na stacjach benzynowych lub na parkingach.

"Dla osób pracujących w Zakopanem, a mieszkających w sąsiednich miejscowościach lub w innych powiatach byłyby winiety miesięczne z minimalną opłatą na przykład 20 zł" - wyjaśnił Tatar.

Jego zdaniem z wprowadzenia opłaty wjazdowej, Zakopane mogłoby zarobić w sezonie turystycznym nawet 1,5 mln zł miesięcznie.

Chcąc wprowadzić taką opłatę, wniosek radnego musiałby być przegłosowany przez stosowne komisje. Później radny musiałby wystąpić z inicjatywą uchwałodawczą. Taką uchwała następnie trafiłaby pod obrady Rady Miasta i jeżeli poparłaby ją większość radnych, burmistrz byłby zobowiązany do jej wykonania.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »