Bushcraft: Akcja "Zanocuj w lesie" ruszyła

Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji "Zanocuj w lesie", a tym samym odpoczynku na łonie natury - mówił w w tym tygodniu minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Akcja ma uświadomić ludziom jak wielkim bogactwem, m.in gospodarczym, są nasze obszary leśne - zapowiedział wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. 425 nadleśnictw wyznaczyły specjalne obszary, gdzie można biwakować legalnie przez dwie doby w grupach nie większych niż 9 osób.

Wiceminister, podczas wywiadu w Radiu 24, odniósł się do zainaugurowanej w tym tygodniu przez ministra klimatu i środowiska Michała Kurtykę akcji "Zanocuj w lesie", która ma zachęcić Polaków do wypoczynku na łonie natury.

Przypomniał, że Lasy Państwowe na terenie 425 nadleśnictw wyznaczyły specjalne obszary, gdzie można biwakować legalnie przez dwie doby w grupach nie większych niż 9 osób.

Siarka dodał, że jeśli grupa jest większa, należy to zgłosić drogą mejlową do określonego nadleśnictwa. Warunkiem, którzy biwakowicze muszą przestrzegać - jak wskazał - jest zakaz palenia ogniska (jeśli nie ma tam wyznaczonego przez leśników miejsca), a także pozostawienie po sobie porządku.

Reklama

Wiceszef resortu zaznaczył, że prowadzona akcja ma też uświadomić Polakom, jak wielkim bogactwem są nasze obszary leśnie.

Wskazał, że "popyt na różnego rodzaju produkty drzewne zarówno w Polsce jak i w całej Europie znacząco rośnie", a Lasy Państwowe od kilku lat sprzedają drzewo po mniej więcej stałej cenie, która waha się od 194 do 198 zł za metr sześcienny.

- Chcemy uświadomić ludziom, że (...) mamy wyjątkowe bogactwo, jakim jest dostęp do surowca strategicznego, ekologicznego i odnawialnego - powiedział Siarka. Dodał, że prowadzona obecnie przez LP polityka gospodarowania zasobami leśnymi ma na celu utrzymanie tego dobrostanu dla przyszłych pokoleń, dlatego niezbędne jest m.in. usuwanie zbyt starych drzew, sadzenie nowych, które będą miały zdolność pochłaniania CO2 za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.

- Ten las, który dzisiaj jest starym lasem, za trzy pokolenia całkiem by się rozpadł. My drzewa, które w pewnym momencie dożywają (...) pozyskujemy i wykorzystujemy gospodarczo - podkreślił.

Przypomniał, że Polska należy do czołówki europejskiej pod względem powierzchni lasów, które zajmują prawie jedną trzecią terytorium naszego kraju.

Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji "Zanocuj w lesie", a tym samym odpoczynku na łonie natury - mówił w w tym tygodniu minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Program Lasów Państwowych jest prowadzony w całej Polsce od 1 maja.

- Wchodzimy w okres, który - mamy nadzieję - będzie okresem zmniejszonej pandemii i będziemy mogli zacząć wracać do normalności, ale też w okres, gdy budzi się natura - powiedział Kurtyka podczas briefingu prasowego promującego akcję, zorganizowanego w Celestynowie (woj. mazowieckie).

- Cieszymy się, że przed sezonem otwarcia postcovidowego, jeszcze w sezonie majówkowym możemy zaprosić wszystkich Polaków do zanocowania w lesie - oświadczył szef MKiŚ.

Podkreślił, że akcja jest oparta o solidny pilotaż. Jednocześnie zachęcił wszystkich, korzystających z wydzielonych przez Lasy Państwowe obszarów, by stosowali się do regulaminu i nie zostawiali śmieci, by informowali leśniczych o chęci zanocowania i zachowywali zasady bezpieczeństwa, przede wszystkim przeciwpożarowe.

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka przypomniał, że w okresie popandemicznym szukamy możliwości, by oderwać się od rzeczywistości wirtualnej. (...) To jest okazja, by pokazać bioróżnorodność, świat zwierząt, poznać polską przyrodę, poczuć bliskość natury - powiedział.

- Jestem zadowolony, że możemy otworzyć wrota do lasu - dodał p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica.

Przyznał, że początkowo było wiele obaw związanych z uruchomieniem programu, okazały się one jednak na wyrost. - Ponad 600 tys. hektarów przeznaczamy dla naszej społeczności. Jedyny apel o porządek, byśmy opuszczali te miejsca w stanie, w jakim je zastaliśmy- zaznaczył.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Ambasadorem programu jest wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, która - jak przyznała - od lat jest zwolennikiem bushcraftu.

- Dobrze, by przyroda sprowokowała nas do przebudzenia z izolacji, zamknięcia, braku aktywności fizycznej. Lasy to wszystko nam zapewniają. Nie trzeba recepty od lekarza, nie trzeba płacić. Możliwość obcowania z naturą daje nam energię - wskazała.

Cała filozofia bushcraft skupia się nie tylko na umiejętności przetrwania w lesie, ale także na dbałości o przyrodę i samej istocie życia w lesie.

Nocleg w udostępnionym przez Lasy Państwowe miejscu jest możliwy dla dziewięciu osób na dwie noce. Jeśli chce się nocować dłużej czy w większej grupie, należy zgłosić to mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem.

Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: Lasy Państwowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »