Była prezes ZUS straciła kolejne stanowisko. To decyzja premiera

Gertruda Uścińska została odwołana ze składu rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) przez premiera Donalda Tuska - poinformował w poniedziałkowym komunikacie bank. Do rady w miejsce byłej prezes ZUS powołano Marka Hermacha.

Jak podano w informacji, "prezes Rady Ministrów Donald Tusk odwołał Gertrudę Uścińską ze składu Rady Nadzorczej BGK oraz z dniem 25 czerwca 2024 r. powołał Marka Hermach w skład Rady Nadzorczej BGK". 

Wcześniej, 19 czerwca br., Rada Nadzorcza Banku Gospodarstwa Krajowego zawiesiła w czynnościach dwóch członków zarządu: Radosława Kwietnia i Tomasza Robaczyńskiego. W zarządzie BGK oprócz Kwietnia i Robaczyńskiego zasiadają: Mirosław Czekaj (p.o. prezesa zarządu), Marta Postuła (pierwszy wiceprezes zarządu) oraz Maciej Kliś (wiceprezes). Radosław Kwiecień jest członkiem zarządu BGK od 2016; z kolei Tomasz Robaczyński od 2020 r.

Reklama

Gertruda Uścińska straciła kolejne stanowisko. Była prezesem ZUS

Odwołana w poniedziałek prof. Gertruda Uścińska w latach 2016-2024 była prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Za jej kadencji ZUS zajmował się wypłatami świadczeń społecznych wprowadzonych przez rząd PiS - m.in. 500 plus oraz dodatkowych świadczeń dla emerytów (tzw. trzynaste i czternaste emerytury). W radzie nadzorczej BGK zasiadała z kolei od połowy lutego 2023 roku. 

Decyzja o odwołaniu prezes ZUS ze stanowiska premier Donald Tusk podjął 10 stycznia 2024 roku. Wniosek złożyła dzień wcześniej szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Na jej następcę przyszło trochę poczekać. Ostatecznie prezesem ZUS 30 kwietnia został Zbigniew Derdziuk, który pełnił już tę funkcję w czasie rządów PO-PSL, w latach 2009-2015.

Czym zajmuje się BGK?

BGK jest polskim bankiem rozwoju, którego misją jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Celem instytucji jest m.in. stabilizacja rynku, a także dostosowanie działań do pojawiających się potrzeb, trendów i wyzwań poprzez filary strategii i programy BGK.

Bank inicjuje i rozwija współpracę między biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom cykliczności gospodarki. 

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »