Były polityk SLD w zarządzie Orlenu. Był wiceministrem w rządzie Leszka Millera
Ireneusz Sitarski został delegowany z rady nadzorczej do zarządu Orlenu do czasu wyłonienia nowych władz spółki w konkursie. Tymczasowy członek zarządu to były polityk wywodzący się z SLD. W przeszłości był m.in. podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa za czasów rządu Leszka Millera. Odpowiadał za spółki strategiczne i fundusze kapitałowe, a także nadzorował prywatyzację.
Kadrowych zmian ciąg dalszy. W piątek rada nadzorcza Orlenu delegowała zasiadającego w niej Ireneusza Sitarskiego do czasowego pełnienia funkcji członka zarządu spółki. Koncern poinformował, że Sitarski będzie pełnił tę funkcję przez określony czas, co jest następstwem rezygnacji członka rady nadzorczej Tomasza Sójki.
Z informacji przekazanych przez Orlen wynika, że Sitarski zostanie oddelegowany z rady do zarządu z dniem 17 lutego. Będzie sprawował tę funkcję do czasu powołania członka zarządu na to stanowisko, nie dłużej niż przez trzy miesiące. 16 lutego z funkcji członka rady nadzorczej zrezygnował Tomasz Sójka, który ogłosił to kilka dni wcześniej, motywując swoje działania "pojawiającymi się w przestrzeni medialnej nieporozumieniami" oraz "dobrem spółki i jej interesariuszy".
Przypomnijmy, że od 6 lutego Ireneusz Sitarski jest członkiem rady nadzorczej paliwowej spółki, powołanym z rekomendacji Ministerstwa Aktywów Państwowych. Sitarski jest absolwentem Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (SGPiS) w Warszawie (obecnie Szkoła Główna Handlowa). Był doradcą gospodarczym specjalizującym się w takich dziedzinach jak restrukturyzacje, przejęcia czy fuzje.
Dwukrotnie pełnił funkcję podsekretarza stanu, po raz pierwszy w latach 1994-1996 w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. Następnie był wiceministrem w Ministerstwie Skarbu Państwa w latach 2001-2003. Rządził wówczas rząd SLD, a premierem był Leszek Miler. Sitarski odpowiadał w resorcie za spółki strategiczne i fundusze kapitałowe, a także nadzorował prywatyzację.
Kilka lat temu Sitarski próbował wrócić do polityki. W 2018 r. kandydował do Sejmiku Województwa Mazowieckiego z listy SLD Lewica Razem, gdzie zdobył 3215 głosów i nie uzyskał mandatu. Rok później startował w wyborach do PE oraz w wyborach parlamentarnych z listy SLD, również bezskutecznie.
Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", Ireneusz Sitarski był także w przeszłości pracownikiem kancelarii prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego i jest kojarzony ze Stowarzyszeniem Ordynacka, które zrzesza działaczy Zrzeszenia Studentów Polskich i Socjalistycznego Związku Studentów Polskich z czasów PRL. Jego przewodniczącym jest minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. Z tym środowiskiem są związani także m.in. Włodzimierz Czarzasty i Robert Kwiatkowski.
Z informacji przekazanych przez Orlen wynika, że Sitarski ma "duże doświadczenie w zarządzaniu spółkami prawa handlowego", w tym m.in. NFI Foksal SA i Impexmetal SA. Pełnił również funkcję dyrektora handlowego w Impexmetal SA, gdzie koordynował i zarządzał polityką handlową.
Był również członkiem i przewodniczącym rad nadzorczych spółek prawa handlowego, m.in. Telekomunikacji Polskiej, Giełdy Papierów Wartościowych, Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeń, Banku Gospodarki Żywnościowej, Huty Aluminium Konin czy PESA Bydgoszcz.