Cała gra pod przejęcie Energi przez PGE

Rada Ministrów zmieniła uchwałę w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2030 roku" - poinformował CIR w komunikacie. Rząd popiera przejęcie Energi przez PGE i ocenia, że jest ono zasadne m.in. w związku z planami budowy elektrowni jądrowej.

Rada Ministrów zmieniła uchwałę w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2030 roku" - poinformował CIR w komunikacie. Rząd popiera przejęcie Energi przez PGE i ocenia, że jest ono zasadne m.in. w związku z planami budowy elektrowni jądrowej.

Dokument wskazuje, że "należy podjąć skuteczne działania, których celem będzie zwiększenie roli i znaczenia polskich przedsiębiorstw energetycznych na rynku regionalnym".

"Chodzi przede wszystkim o stworzenie warunków umożliwiających polskim firmom rozbudowę mocy wytwórczych poprzez odpowiedni poziom finansowania. Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego wymaga poniesienia dużych nakładów inwestycyjnych, którymi dysponują jedynie podmioty silne, z odpowiednim kapitałem i możliwościami pozyskania relatywnie tańszego finansowania dłużnego" - napisano w komunikacie.

Reklama

Rząd argumentuje, że w związku z tym na polskim rynku musi pojawić się podmiot, który będzie w stanie sprostać konkurencji na rynku regionalnym.

"Połączenie kapitałowe spółki Energa z Grupą PGE, wyznaczoną do realizacji inwestycji energetyki jądrowej, jest zasadne nie tylko ze względu na strategiczne cele wyznaczone w "Polityce energetycznej Polski do 2030 roku", ale również ze względu na wymogi dywersyfikacji struktury wytwarzania energii elektrycznej z uwzględnieniem energetyki jądrowej.

Należy zaznaczyć, że tylko silny kapitałowo podmiot będzie w stanie udźwignąć ciężar finansowy i technologiczny związany z budową elektrowni jądrowej. Z tego względu przejęcie na zasadach rynkowych spółki ENERGA SA przez Polską Grupę Energetyczną SA, z jednoczesnym zachowaniem odrębności oraz docelowym jej upublicznieniem, jest korzystne. Ponadto służyć będzie dokapitalizowaniu Grupy PGE" - napisano w komunikacie.

Ocenia się, że połączenie obu spółek nie zmieni znacząco warunków rynkowych funkcjonowania i rozwoju tego segmentu w Polsce. Nie wpłynie również na jego stan w kontekście konkurencji. Rywale PGE będą nadal wywierać presję konkurencyjną na Grupę, wymuszając na niej racjonalne działania rynkowe - dodano.

Ministerstwo Skarbu Państwa parafowało umowę zbycia akcji Energi na rzecz Polskiej Grupy Energetycznej. Za pakiet 84,2 proc. akcji Energi PGE zaoferowało 7,5 mld zł.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »